Girişimcilerin değişen dünya ve teknoloji içerisinde takip etmesi gereken yol sürekli şekilleniyor. Biz de bu noktada 2020’yi şekillendirecek uygulama ve trendleri beş başlık altında konuşmak istedik. Bu yazımızla birlikte, girişimcilerin başarılı bir yıl geçirmesine yardımcı olmaya çalışacağız.

 

  1. Optimizasyon, Yeni Risk Yönetimi Haline Geliyor

Pazarda büyürken güvenli bir şekilde yol almanın önemi büyük olmasının yanında, aynı zamanda kendinizi her şeye hazırlamanız gerekmektedir. Şirketlerin sözleşme, satıcı, maliyet ve iş operasyonları gibi konularda titiz davranmaları gerekmektedir. Ancak büyümek ve yenilik yapmak için riskli olsa da kendine yeni alanlar aramalıdırlar. Uluslararası danışmanlık ve denetim şirketi EY’nin (Ernst&Young) verilerine göre, girişimciler bu fırsatlar konusunda diğer iş liderlerine göre daha iyimser bir durumda. Girişimciler arasında %67’si, büyük şirketlerdeki liderlerin sadece %19’una kıyasla “yeni pazar fırsatlarının peşine düşmeye” odaklandıklarını söylüyor.

 

  1. Sektöre Özgü Girişimler İçin Büyük Resme Bakılıyor

2019 yılının Dünya Girişimcisi seçilen Brad Keywell, girişimciler için en iyi fırsatların her zaman geniş ticari hizmetlerde bulunmadığına değiniyor. Brad, “Amazon gibi büyük şirketler teknoloji yoluyla kitlesel pazara değer sağlama konusunda harikalar.” diyor. “Bu tür büyük gelişmeler esnek ve hızlı hareket edebilen girişimcilere bir fırsat sunuyor.”

 

  1. Teknik Olarak Eksik Girişimciler Ortaklıklarla Kazanıyor

Girişimciler hayallerini  gerçeğe dönüştürmek ve bununla birlikte gereken teknolojileri geliştirmeleri için başkalarına güvenmek zorundadır. Ürünü inşa etme becerisine sahip olabilirler, ancak çoğu girişimcinin parladığı noktanın teknik bilgi isteyen satış ve pazarlama tarafında olduğu gözlenmektedir.

 

  1. Takımlar, Operasyonlarını En Üst Düzeye Çıkarmak İçin Teknolojiyi Kullanıyor

Şirketlerin güvenli bir şekilde ilerlemesinin bir yolu da teknolojidir. Zaman kazandıran araçlar, girişimcilerin daha az kaynakla daha fazlasını başarmasını mümkün kılıyor. İşletim sistemlerindeki verimlilik, büyümelerine yardımcı olurken aynı zamanda güvende kalmaya imkan sağlıyor.

 

  1. Şirketler Kültüre Duyarlı Hale Geliyor

Bir işi başarılı kılan insanlardır. Başarılı olmak isteyen şirketlerin çoğu, çeşitli ekipler oluşturma, çalışanlarının arasında en iyisini ortaya çıkarma ve en iyilerinin de kalmak istedikleri türden bir çalışma kültürü oluşturma konusunda bilgi edinmek istiyor. Özellikle işsizliğin üst seviyede olduğu bu dönemde birçok girişimci, yetenek bulmakta zorlanıyor. Şirketlerin bu noktada bulduğu çözüm ise, ekip üyelerinin kişisel gelişimine yatırım yapmak oluyor. Bu yatırım, esnek bir çalışma ortamı, bol miktarda özerklik ve motivasyonu korumak için kar paylaşımı gibi performansa dayalı ücretlendirme anlamına gelmektedir.