İş dünyasında başarısız olmaktan mı korkuyorsunuz? Rahatlayın… Her başarılı girişimci yolun daha en başında bu aşamalardan geçiyor. Başarılı girişimcilerin en büyük farkı korkularının üstesinden nasıl geleceğini bilmeleridir. Korkularınız, harekete geçmenizi engellemek ve işinizi de çıkmaza sürüklemek için elinden gelen her şeyi yapacaktır. Girişimcilikte başarısızlık korkusu her ne kadar kaçınılmaz olsa da bu korkularla doluyken işinizi büyütmek zor olacaktır. Başarısızlık korkusunun üstesinden gelmenin çeşitli yöntemleri vardır.

  1. Bakış açınızı geliştirin.

Her zaman sizi ve işinizi bir üst seviyeye taşıyacak bir bakış açısına ihtiyacınız var. Çünkü bakış açısı her şeyi kontrol eder ve girişimcilikte çok özel bir yeri vardır. İnandığınız şey aynı zamanda elde ettiğinizdir. Olasılıkları görmek ve harekete geçmek için bakış açınızı bu yönde geliştirmeli ve korkuyu geride bırakmalısınız.

  1. İyimser olun.

Başarılı olmak için gelecek adına her zaman iyimser olmalı ve daha iyisini beklemelisiniz. İyimser olmak sizi güçlü adımlar atmaya teşvik edecek ve iş dünyasında başarılı olmanın temelini oluşturacaktır. Aksi takdirde korkularınız size hükmedecek ve sizi başarısızlığa götürecek negatif enerji ile dolduracaktır. İş dünyasında başarısızlık korkusunun üstesinden gelmenin en iyi yolu

, gelecek ve işiniz hakkında iyimser olmaktır.

  1. Diğer insanlardan daha fazla bilgi edinin.

Her başarılı girişimci, CEO veya iş insanı ayda en az 1 kitap okuyor. Her gün yeni şeyler öğrenmeye son derece meraklılardır. Öğrenmek iş dünyasında başarı için önemli bir etmendir. Büyük işletmelerle rekabet edecekseniz bu insanlardan daha fazlasını öğrenmeye istekli olmalısınız. Etrafınızdaki farklı insanlardan yeni şeyler öğrenmeye istekli olun, işinizde kesinlikle başarılı olacaksınız.

  1. Uygun bir plan ve stratejiye sahip olun.

Başarılı olmak için her işletme ve girişimin bir plan ve stratejiye ihtiyacı vardır. Harekete geçirmek için uygun bir planınız ve stratejiniz olduğunda, güven kazanacaksınız. Güven kazandıkça daha az korku sahibi olursunuz. Örneğin, QNET gibi doğrudan satış lideri bir şirketin bağımsız temsilcisi olmak, hem risk oranınızı azaltır hem de size büyük bir networkün kapılarını açar. Bu gibi bir planınız olduğunda ve atacağınız adımları bildiğinizde zihninizde hiç şüphe veya korku olmayacaktır.

  1. Bir girişimci gibi düşünün.

Bir girişimci gibi düşünmek hayatınızı değiştirecektir. Çünkü girişimciler korkusuz ve yollarına çıkan her türlü zorlukla yüzleşmeye hazır insanlardır. Her şey bakış açısıyla alakalıdır. Girişimciler asla başarısızlıktan korkmaz ve geri adım atmazlar. Her başarısızlıktan yeni bir şeyler öğrenip tekrar denerler. En üst düzeylerde başarılı olmalarının nedeni de budur.

Bir iş kurarken ya da işletirken hepimizin başarısızlık korkusu vardır fakat korkularımızı yönetmeyi ve üstesinden gelmeyi seçmek kritik bir adımdır. QNET Network liderlerinden Dev Johl de aslında aynı şeyi söylüyor. “En yakınlarınız tarafından reddedilmek kalbinizi kırmasın ve bu durum sizde hayal kırıklığı oluşturmasın. Bazıları benim başarılı olmamı bekledi. Ben başarılı olunca, bu işe girip beni takip ettiler.” Yukarıda belirtilen yönergeleri dikkate alarak iş dünyasında başarısızlık korkunuzu kontrol edebilir ve üstesinden gelebilirsiniz.