Başarıya ulaşmak her zaman kolay değildir. Başarıya ulaşmanın çeşitli yolları vardır. Bu yollar hiç ummadığınız zamanlarda ve şekillerde karşınıza çıkabilir. Bu yollardan biri de başarısızlıktır. Başarısızlık çoğu insanda stres ve motivasyon eksikliğine yol açar ama iyi bir öğrenci iseniz başarısızlıklardan da ders çıkarmak mümkündür. Büyük başarılara imza atan isimlere baktığımızda hayatlarında mutlaka başarısızlıklar ve reddedilişler vardır.

Girişimcilik diğer mesleklere göre biraz daha risk taşıyan ve başarısızlıkların sık yaşandığı bir meslektir. Eğer bu mesleği yapmayı düşünüyorsanız başarısızlıklara ve bu başarısızlıklardan ders çıkarmaya hazır olmalısınız. Network lideri TG Kintanar bundan 18 yıl önce network marketing sektörüne girdiğinde tanıdığı ve yakın olduğu iki kişi tarafından reddedildi. Bu durum ona herkes tarafından reddedilebilme ihtimalinin olduğunu öğretti. Sizi reddeden insanlar en yakınlarınız olsalar bile bu durumu kişisel olarak algılamayın. Bu durum size zarar verir. Bu durumu fırsata çevirmek ve bu durumdan ders çıkarıp hayatınıza artı katmak sizin elinizde.

QNET network liderlerinden Dev Johl’de aslında aynı şeyi söylüyor. “En yakınlarınız tarafından reddedilmek kalbinizi kırmasın ve bu durum sizde hayal kırıklığı oluşturmasın. Bazıları benim başarılı olmamı bekledi. Ben başarılı olunca, bu işe girip beni takip ettiler.”  Aslında tüm network liderlerinin ortak noktası hayatlarında en az bir kez dahi olsa reddedilme ve başarısızlık ile karşılaşmış olmalarıdır. Tabi tek ortak noktaları bu değil bu başarısızlıklardan ders almak ve bir başarı çıkarmak yine bu insanların ortak özelliklerindendir.

Her gerçekleştirdiğiniz satış işi satın alma ile sonuçlanacak diye düşünmeyin. Reddedilebilir ve başarısız olabilirisiniz. Bu başarısızlıkların sizi yıldırmasına izin vermeyin. Satış işleminin neden gerçekleşmediğini ve bu tür durumların nasıl satışa dönüşebileceği üzerine düşünün. Bu düşünce yapısını davranış kalıbı haline getirirseniz hayatınızın her alanında daha başarılı ve örnek alınan biri durumunda olursunuz.

Eğer gerçek bir girişimci olmak isterseniz, “Girişimcilerin Mutlaka Edinmesi Gereken Prensipler” başlıklı yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.