Son dönemde ülkemizde de önemi ve değeri hızla artan girişimciliğin olmazsa olmazları vardır. Bu işi yapabilmek için belirli yetilere sahip olmak gerekir. Bu yazımızda size bir girişimcide olmazsa olmaz 5 özelliği listeleyeceğiz.

Kendine Güvenebilmek

Girişimci her şeyden önce kendine güvenmelidir. Bu güveni oluşturabilmek için önce çevresindeki başarı hikayelerine bakmalıdır. Bu başarı hikayelerini araştırdıkça aslında hemen hemen herkesin eşit şartlarda başladığını fark edecek ve “Ben de başarabilirim” düşüncesi kafasında daha çok yer edecektir. Bu düşüncenin iyice oluşmasından sonra ise potansiyelini fark edecek onu daha fazla geliştirerek güven tazeleyecektir.

İşe İnanmak

Eğer kendinize ve yaptığınız işe inanmazsanız o zaman bu işi yapmanızın hiçbir önemi yoktur. Özellikle doğrudan satış işi ile uğraşacaksanız inanç, bu işin temelini oluşturur. Her zaman doğru yolda olduğunuzu ve bu yolda başarılı olacağınıza inanın. Eğer siz kendinize ve işe inanmazsanız kimse size inanmaz. Doğrudan satış sektöründe ülkemizde önemli konumda olan QNET’in kurucularından Joseph Bismark’ın da dediği gibi inanç bu işin temelini oluşturur.

İkna Edebilirlik

Girişimcilikte karşınızdaki insanı mantık çerçevesinde ikna edebilmeniz çok önemli çünkü bu iş ikna olmadan tek başına gerçekleşemez. Şöyle düşünün, QNET’in bağımsız temsilcisisiniz ve ikna kabiliyetiniz oldukça yüksek. Potansiyel müşterilere bulunan kişilere ürün satmaya gittiniz o kişileri ikna etmeniz demek satış işleminin gerçekleşmesi demektir. Bu noktada karşınızdaki kişinin sattığınız ürüne neden ihtiyaç duyduğu ve sattığınız ürünün ne fayda sağladığını iyi bilmeniz ve anlatmanız gerekmektedir.

Girişken Bir Yapıya Sahip Olmak

Eğer girişken bir yapıya sahip değilseniz, insanlarla iletişim kurma ve yaptığınız iş ile ilgili harekete geçme konusunda sürekli çekimser kalırsınız. Bu durum sizde bir süre sonra isteksizliğe yol açar ve yapacağınız işte başarı oranı her geçen gün düşer. Her işin bir karakteri vardır ve sizin de iş karakterine uygun bir kimliğe bürünmeniz gerekir. Yukarıda sıraladığımız maddeleri başardığınız takdirde daha girişken bir yapıda olmamanız olası bile değildir.

Takımınızı Genişletebilmek

Aslında işin en kolay yanlarından biri takımınızı genişletmektir. Burada doğru ve zamanında adım atmak ise oldukça önemlidir. Eğer siz bilinen bir marka ile çalışıyorsanız takım genişletme konusu sizi çok zorlamayacaktır. Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gibi bilinen bir ürün veya hizmetin satışını yapmak networkünüzün kısa sürede genişlemesine destek olur. Örneğin QNET gibi ülkemizde bilinen bir şirketle çalışmak bu konuda işinizi oldukça kolaylaştırır.

Takımınızı nasıl genişletebileceğinizi anlattığımız yazımızı da okumanızı öneririz. Okumak ve daha çok bilgi sahibi olmak için tıklayın.