Yeni bir işe başlamak hem heyecan verici hem de korkutucu olabilir. Tipik girişimci başarılı olma hedefine doğru gider, ancak gerçek şu ki oraya ulaşmak için çok fazla mücadele etmek gerekir. Kendinizi bir girişimci olarak görüyorsanız, müşterilerinizin psikolojik profilini ve ayrıca daha üretken bir işletme sahibi olmak için kendi psikolojik durumunuzu nasıl yönetebileceğinizi, hatta manipüle edebileceğinizi çok iyi bilmeniz gerekir.

Aşağıda, dünya çapında tanınan bir marka yaratma şansınızı artırmak için, bazı mükemmel beyin saldırılarına girerek işinizi doğru adımlarla başlatabileceğiniz yollardan bazıları bulunmaktadır.

Bu yöntemlerden birden fazlasını bir araya getirdiğinizde, bugün bu kadar çok nüfuslu endüstri segmenti olan dünyada şansınızı büyük ölçüde iyileştirmiş olacaksınız.

  1. Markanızın renklerini sizin yararınıza kullanın

Renk, şirketleri ve işlevlerini algılama biçimimizde önemli bir rol oynar. Bu, birçok farklı bilimsel araştırma ile de kanıtlanmıştır.

Müşterilerinizi, ürününüzün doğru seçim olduğuna ikna etmek için renkleri kullanabilirsiniz. Sağ tarafta renkleri ve ne tür duyguları uyandırdıklarını gösteren bir grafik mevcut.

Yarattığınız ürün çeşidini ve müşterilerin markanızı gördüklerinde nasıl hissetmelerini istediğinizi düşünmelisiniz. Yukarıdaki tabloyu inceleyerek yapabilirsiniz bunu.

 

  1. Karmaşık konulardan uzak durun

Her kitleye ulaşabilmenin en kolay yolu basit ve anlaşılır cümleler kurmaktır. Karmaşık konuların anlaşılmasını kolaylaştırmak için hikaye anlatımının gücünü basit bir dille birlikte kullanın. Mesela network marketing hakkında bilgisi olmayan birine bu iş modelini, en basit ve anlaşılır bir dille aktarın.

Müşterileriniz profilinizi incelediklerinde yazdıklarınızı anlayabiliyorlar ise size iş verirler, çünkü markanıza güvenirler.

 

 

  1. Görseller kullanarak bir etki yaratın

İlk izlenimin ne kadar önemli olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Bu kural sizin işletmeniz için de geçerlidir. Mesela, Yüzlerce kelimeyse anlatmak istediğinizi bazen tek bir görselle bile anlatabilirsiniz.

Müşterilerinize, ürün veya hizmetinizin ne yaptığı, kendilerini nasıl hissettireceği ve ürününüzün hangi sorunları çözeceği hakkında – sadece görsel anlatım kullanarak – daha fazlasını anlatabilirsiniz.

 

  1. İç Sesinizi Kontrol Altında Tutun

Yeni bir işe başlamak üzere olan biri, muhtemelen kendinden emin veya heyecanlı olabiliyor. İyi şeyler yaptığımızı düşünsek bile, zaman zaman kendimizi şüphe duygusuyla, endişeyle mücadele ederken buluyoruz. Bir girişimci olarak ilerlemenizin önüne engeller koymamak için, iç sesinizi (korkularınızı) kontrol altında tutmayı öğrenmeniz gerekir.

Şüphenizi kontrol altında tutmanın en iyi yolu, elde etmeyi umduğunuz olumlu sonuçlara odaklanmaktır. Bu zor bir süreç ama olumlu şeylere odaklanmaya başladığınızda, beyninizi olumsuz duygu ve düşünceleri dışa vurmak için eğitirsiniz.

 

  1. Zaman yönetimi yeteneklerinizi kırın

Zaman yönetimi, bir işin en önemli kısmıdır diyebiliriz. Aynı anda birçok işi yapmanız gerekiyorsa zamanı doğru kullanmayı öğrenmeniz gereklidir.

Zamanınızı akıllıca yönetmek için Pomodoro yöntemini kullanabilirsiniz. Pomodoro, 25 dakika çalış, 5 dakika ara ver şeklinde işleyen bir tekniktir. Bu yöntem iş disiplini oluşturmanıza ve zamanınızı akıllıca kullanmanıza yardımcı olur.