Birçok işveren COVID-19’un yayılımını yavaşlatmak için evden çalışma modeline geçiş yaptı. Biz de psikologların bu süre zarfında hem yöneticilerin hem de çalışanların, nasıl daha verimli çalışabileceği konusunda tavsiyelerini başlıklar altında topladık.

Dikkat Dağıtıcı Unsurları En Aza İndirin

Ev içerisinde seslerden ve günlük rutin ev işlerinden ayrı bir çalışma alanı seçerek başlayın. İdeal olarak kapalı bir oda iyi olacaktır. Daha sonra, kendinizi bu salgından zihinsel olarak uzaklaştırmak için çalışın, böylece tam konsantre olabilirsiniz. Yemek vaktinizin ve ailenizle geçireceğiniz vaktinizin çalışma sürenizi kesintiye uğratmaması için aile üyeleriyle bu konu hakkında konuşmanızı öneriyoruz.

Tabii ki, pandemi nedeni ile stres, odaklanmayı zorlaştırabilir. Krizle bağlantıyı kesip yeniden motivasyonunuzu sağlamak için kitap okumayı veya müzik dinlemeyi deneyebilirsiniz, iyi gelecektir. Haberlerden veya bilgi içeren herhangi bir kaynaktan zaman zaman kaçının. Her günün başında, yaptığınız işin müşterileriniz, iş arkadaşlarınız ve kuruluşunuz için neden önemli olduğunu düşünerek de birkaç dakikanızı harcayabilirsiniz.

Hedef ve Sınırlar Belirleyin

Gerçekleştirmek istediğiniz görevler için günlük hedefler belirleyin. Gerektiğinde hedefler belirlemek için bir yönetici ile birlikte çalışın. Bu hedefleri iş arkadaşlarınızla veya aile üyelerinizle paylaşın.

Her gün aynı programa bağlı kalmayı hedefleyin ve mümkünse iş gününüz sona erdiğinde iletileri ve E-postaları kontrol edin.

Bir İletişim Planı Yapın

Hem çalışanlar hem de yöneticiler, performans beklentileri ve ortaya çıkan zorluklar karşısında, iletişimde proaktif olmalıdır. Yeni iş düzenlemesi (örneğin, zayıf bir internet bağlantısı veya cep telefonu sinyali) nedeniyle görevleri yerine getirmekte sorun yaşıyorsanız yöneticinize bildirin.

Psikologlar, ayrıca meslektaşlar arasındaki iletişimin sıklığı ve şekli için bir plan oluşturulmasını önermektedir.

Bilgileri, raporları veya analizleri paylaşıyorsanız, e-posta yazışmanın en iyi yolu olabilir. Ancak, karmaşık paylaşılan bilgileri anlamak için bir ekiple çalışıyorsanız, tartışmak için bir telefon görüşmesi veya video konferans yapabilirsiniz.

Sosyal Bağlantı Kurmaya Özen Gösterin

Evden çalışanlar, bir şirket ofisinde çalışanlara kıyasla sosyal ve profesyonel izolasyon deneyimleme eğilimindedir. “Sosyal mesafe” önlemleri milyonlarca işçiyi işyerindeki kişisel sosyal destek sistemlerinden de kestiğinden, bu yalnızlık duyguları şimdi daha da kötü bir hal alacaktır.

Diğer iş arkadaşları, yönetici ve müşterilerle bağlantıda kalmak, başarılı bir uzaktan çalışma için çok önemlidir. Yöneticiler, telefon veya video konferansları sırasında gayriresmi konuşma fırsatları sunabilir, böylece çalışanlar sağlıklı ve destekleyici iş ilişkileri kurmaya devam edebilir.