Doğrudan satış, potansiyel anlamında oldukça geniş bir kitleye hitap etmektedir ve bu sektörün avantajları oldukça fazladır. Buna karşın işin doğasında reddedilmek her zaman vardır. Doğrudan satış sektöründe satış işlemi birebir olarak gerçekleştiğinden reddedilme olasılığı da bulunmaktadır. Sonuç olarak müşteri ürüne değil ; ürün ve doğrudan satışı gerçekleştirecek olan girişimci müşterinin ayağına gitmektedir.

Peki, Reddedilme ile Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

Reddedilmek, pek çok insanın yaptığı işe bakış açısını ve o işe var olan hevesini kırar. Siz kendinize inanıp bir işe giriyorsunuz fakat çevrenizdeki yakın insanlar sizi desteklemiyor. Elbette bu durum oldukça canınızı sıkar. Bu sektörde birçok girişimci ailesinden ve yakın arkadaşlarından destek görememekte ve bu durumla mücadele etmektedir.

“Başarılı insanlar hayatlarında en az bir kez reddedilir.”

Network Lideri David Sharma insanlarla başarılı ilişkiler kurmamanın bu durumda çok etkili olduğunu belirtirken buna ek olarak başarılı kişilerin hayatlarında en az bir kere reddedildiğini vurguluyor. Network marketing aslında tamamen inanç üzerine kurulu bir sistemdir. Çevrenizdekiler size inanmasa bile sizin kendinize olan inancınız size olumlu bir şekilde geri dönecektir.

TG Kintanar Konu Hakkında Ne Söylüyor?

18 yıl önce network marketing sektörüne giren Kintanar: “18 yıl önce bu sektöre girdiğimde, başarılı olan iki iş insanı tanıyordum. Onların beni destekleyeceklerine emindim. Onlarla görüştüğümde beni reddettiler. Bu da bana herkes tarafından reddedilebilme ihtimalim olduğunu öğretti. Bu insanlar bize en yakın olan ailemiz de olabilir. Bu reddedilmeleri bireysel olarak algılamamamız gerekir. Bunun yerine, bu fırsatın değerini bilen insanları bulmak için çalışmaya devam etmemiz lazım.”

Kısacası; bu işin doğasında reddedilmek var ama bir girişimci her zaman krizi fırsata çevirebilme yeteceğine sahip olmalı. Doğal olarak burada yapılması gereken her reddedilmede daha fazla bu işe bağlı olmak ve inandığınız yolda emin adımlarla ilerlemek size gün sonunda mutlaka bir kazanım sağlayacaktır. Yazıda da bahsettiğimiz gibi en başarılı kişilerin hayatlarında en az bir kere reddedilme anı vardır. Siz kendinize inandığınız sürece çevrenizdekiler de size inanmaya başlayacaktır. Bu işin temelinde inanç olduğunu da unutmayın. İşinizde olan inanç ve motivasyonunuzu artırmak için hazırladığımız yazımızı da okumalısınız.