Bir noktada, herkes ekstra paraya ihtiyaç duyar. Sebep ister lüks ihtiyaçlarınız, ister faturaları ödemek için ek bir kaynak olsun fark etmez… Ek gelir elde etmek birçok insanın aklında yer edinen konulardan bir tanesidir.

Ekstra para kazanmanın birçok harika yolu olmasına rağmen, insanlar bunun çok zor olduğunu ve çok zaman aldığını düşünüyor. İkinci bir iş bulmayı çoktan düşünmüş olabilirsiniz ancak bu sürece daha fazla girmeden önce ek gelir etmek için size vereceğimiz önemli tavsiyeleri dikkate almanızda fayda olacaktır.

1 – Özel Ders Vermek

Özel ders vermek ek gelir elde etme konusunda en popüler yöntemlerden bir tanesidir. Aynı zamanda en geçerli olanlarından. Sonuçta, kazancınızı artırmak istiyorsanız ve bir konuda ders vermeye yetecek kadar bilgi birikiminiz varsa, siz de özel ders verebilirsiniz. İlaveten, özel ders ücretlerinin bir hayli yüksek olduğunu da eklemeliyim. Yani bu işe haftada birkaç saatinizi ayırarak, azımsanmayacak miktarda kazanç elde edebilirsiniz. Hatta alanınızda yeterince iyi olduğunuzu düşünüyorsanız ve çevrenizde iyi bir üne sahipseniz, sadece bu işi yaparak da rahatlıkla geçinebilirsiniz.

2 – Network Marketing ile Para Kazanmak

Gün geçtikçe yayılan, 21.yy’ın ticaret sistemi olarak görülen ve doğrudan satışın geliştirilmiş bir türü olan Network Marketing (ağ pazarlaması), kişinin tamamen kendi emeği ile doğru orantılı gelir sağlamasına imkan veren bir sistemdir. Buradaki amaç satılan ürünlerin aracılar kullanılmadan son kullanıcıya ulaşmasını sağlamak ve bir devamlılık haline getirmektir. Yani fabrikadan çıkan ürünü direkt son satıcı alır ve son tüketiciye satar. Ortada toptancı, ajans, bayi gibi aracılar yoktur. Ağınızı ne kadar çok genişletirseniz o kadar çok para kazanırsınız.

3 – Fotoğrafçılık Yapmak

Fotoğraf çekme konusunda yetenekliyseniz ve aynı zamanda gezmeyi seviyorsanız, bu yöntem büyük ihtimalle tam size göredir. Yapmanız gereken tek şey, fotoğraf makinenizi yanınıza alarak, şehrin popüler mekanlarına doğru eğlenceli bir tura çıkmak. Diğer taraftan, artık herkesin telefonları sayesinde fotoğraf çekebildiğini de göz ardı etmemek gerekiyor. Şipşak fotoğraf makineleri sayesinde standart bir telefon kullanıcısına göre çok daha fazla avantajınız olacaktır. Sonuçta telefonlarımızda sayısız fotoğrafa sahip olsak da, çoğu kişinin profesyonel bir makineyle çekilmiş fotoğrafa hayır diyemeyeceğini tahmin edebilirsiniz. Ayrıca düğün fotoğrafçılığı da önemli seçeneklerden bir tanesidir. Buna ek olarak internette stok fotoğrafçılığı da yapabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

4 – Takı Tasarımı Yapmak

Takı tasarlamak da oldukça eğlenceli ek gelir kazanma yöntemleri arasında yer alıyor. Ayrıca bu işi el becerisine ve zevkine güvenen herkesin yapabileceğini de söyleyebiliriz. Takı tasarlamaya başlamak için satın almanız gereken materyallerin ucuz olmasını da hesaba katarsak gün sonunda sizin için oldukça karlı bir iş olacaktır. Kısacası birçok kişinin hobi olarak yaptığı bu iş sayesinde, epey iyi kazanç elde edebilirsiniz.

5 – Boş Odalarınızı Kiraya Vermek 

Evinizdeki boş odaları kiralama fikri ilk başta size çok mantıklı gelmiyor olabilir. Sonuçta kendi yaşam alanınızı daha önce hiç tanımadığınız biriyle paylaşma fikri ekstrem bir yöntem gibi görünebilir. Bu fikre biraz zaman ayırıp odanızı kiralamak istediğinizi çevrenizdekilerle paylaşır ve iyi birini bulabilirseniz, bu fikrin hiç de kötü olmadığını anlayacaksınız. Sonuç olarak evinizde boş duran bir odadan sizi tatmin edecek bir kira ücreti alacaksınız.

6 – Temizlik Yapmak

“Temizlik yapmak mı?” diye düşünüyor olabilirsiniz fakat temizlikçi insan imajının günümüzde çok değiştiğini söyleyebiliriz. Zira çoğu insan temizlik yapmaya vakit bulamadığı ya da bu işi yapmayı sevmediği için evine yardımcı almayı tercih ediyor. Bu işin ücretinin gayet iyi olduğunu belirtmekte fayda var. Sonuçta, bir iki saatinizi temizlik yapmaya ayırıyor ve evinize dönmüş oluyorsunuz. Evinizde yaptığınız işi, bir başkasının evinde para alarak yapmak güzel bir fikir olabilir.

7 – Bebek Bakıcılığı Yapmak 

Evet, bebek bakıcılığı ek gelir elde etmenin bir başka klasik yöntemi. Ancak rahatlıkla bu işin modası hiç geçmiyor ve kendi içinde devamlılığını sağlamaya devam ediyor diyebiliriz. Bu durum günümüz şartlarında öyle bir hal aldı ki artık çalışmayan annelerin bile bebek bakıcısı arayışında olduğunu görüyoruz. Ülkemizde birçok üniversite öğrencisinin ya da ek gelir elde etmek isteyenlerin bebek bakıcısı olarak para kazandığını söyleyebiliriz. Yapmanız gereken tek şey, biraz araştırma yaparak, sizin için doğru olan bağlantıları bulmak.