Bugün sizlere dünyaca ünlü markaların CEO’larının, başarıyı yakalamış insanların sırlarından bahsedeceğiz. Sektörünüzdeki bakış açınızı değiştirebilecek bilgileri sizlerle paylaşacağız. Bu bilgiler umuyorum ki tek başına çıktığınız girişim yoluculuğunuzda faydalı olacaktır. Belki de bağımsız bir temsilcinin büyümesindeki ilk adımları anlatacağız.

1 – Odaklanın, Planlayın ve Planınıza Sadık Kalın

Sizler için en değerli şey müşterileriniz ve sizin onlara karşı olan tutumunuzdur. Müşterilerinize odaklanın ve zaman zaman kendinizi onlara hatırlatın. Bunu bir plan çerçevesinde uygulamanızda ve iyi bir şekilde analiz etmenizde fayda var. Bu durum sizin çalışma düzenine girmenize yardımcı olacaktır. Düzen aslında sizin kendinizi ve işinizi ne kadar benimsediğinizin ve ne kadar hakim olduğunuzun göstergesidir. Bu durum ciddi bir disiplinle beraber planlı çalışmayı gerektirir diyebiliriz. Yaptığınız planlara sadık kalmanız girişiminizin ileride güzel bir başarıya adım atmasındaki ilk sırdır.

2 – Hedeflerinizi İyi Öğrenin

Kendinize çizdiğiniz girişim yolunda hedeflediğiniz noktaya ulaşmanız için ilk olarak net kararlar veriyor olabilmeniz gerekiyor. Hedeflediğiniz noktaya odaklanmanız ve bu yönde çalışmanız sizi başarıya götürecektir. Çoğu insan başlatmak istediği girişim yolculuğunda kulaktan dolma bilgilerle işini iyi bilmeden yola çıkıyor. Yapılan istatistik çalışmalar, bu durumların %90 oranında hüsranla sonuçlandığını gösteriyor. Aslında yapacak olduğumuz işi iyi bir şekilde öğrenip buna odaklanmamız hedefimize ulaşmamızdaki en büyük sırlardan diyebiliriz. Hedefleriniz net olsun ve işinizi bilen bir girişimci olun.

3 – Sistemsel Bir Yapı Oluşturun

Dünya geneline baktığımızda büyük markaların bir sistematik yapılarının olduğunu görüyoruz. Hatta dünya düzenini ele aldığımızda her şey bir sisteme bağlı. Peki bunu hiç düşündünüz mü? Bu sistematik yapı sayesinde birçok girişimci hayallerine kavuşmuş ve bir düzene oturtmuş durumda. Siz de kendinize bir sistem geliştirin. Bu sisteminiz sizin bir sırrınız olsun ve paylaşmaktan çekinmeyin. İlerleyen süreçte bu sistem sizi özel bir konuma taşıyabilir hatta başarı hikayesi olarak ele alınabilir. Siz yapacağınız işten ve buna uygun sisteminizi araştırmaktan ve geliştirmekten çekinmeyin.

4 – Tek Bir Hedefe Odaklanın

Büyük girişimcilerin çoğu tek bir işte başarılı olmuş insanlardır. Bunun asıl sebebi ise yaptıkları işte tek bir hedefe odaklandıkları içindir. Hedeflerinizin büyük ve ulaşılamaz olmaları sizi işinize daha çok bağlayan sebepler olacaktır ve olmalıdır. Birçok ayrı iş kolu sizi hem fiziken hem de ruhen yoracaktır. Bu yüzden tek hedef ve uzun bir yol planlayın. Kendi planladığınız yolunuzun uzunluğu sizi zaten motive edecektir.

5 – Sürekli Göz Önünde Olun

Toplumsal yapımız gereği görmediğimiz şeyi unutma potansiyeline sahibiz diyebiliriz. Bu yüzden birçok trend çok hızlı tüketiliyor. Gerisinde ufak tefek hatıralar ve haberler bırakıyor. Bu trendleri takip ederek sürekli göz önünde olmanız girişiminiz ve işiniz açısından büyük önem arz ediyor diyebiliriz. Girişiminizi büyütmek ve sürekli göz önünde bulunmak ciddi maddi zorlukları peşinde getirse de emin olun buna değecektir. Yapacağınız ufak bir reklam çalışması, sosyal medya hesap kullanımı veya düzenlediğiniz etkinlikler sizin gündemde kalmanızı sağlayacaktır. Müşterilerinizin sizi hatırlaması yeni alışverişlerin önünü açacaktır. Bu sırrımızı unutmayın: göz önünde olmayan hatırlanmaz ve zamanla unutulur. Siz ve girişiminiz, unutulanların arasında kalmasın.

İşiniz eğer girişimcilik yönündeyse diğer girişimci yazılarımız okuyabilir, kendinizi ve girişiminizi geliştirebilirsiniz. Daha fazla yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.