Ertelemek, günümüz iş ve sosyal hayatında insanların sürekli karşısına çıkan bir engel noktasına gelmiştir. Bu davranışın sürekli yaşanması ise alışkanlık haline dönüşmesinde etkili olmuştur. Ertelemenin alışkanlığa dönüşmesinin altında zaman yetersizliği gibi çevresel; isteksizlik gibi bireysel nedenler yatabilir. Nedeni her ne olursa olsun bu alışkanlıktan kurtulmak kendinize yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden birisi olacaktır. Bu yazımızda sizi erteleme alışkanlığından kurtaracak önerileri sıralayacağız.

Erteleme Nedenlerinizi Araştırın

Elinizde yapmanız gereken bir iş var ve siz o işi sürekli erteliyorsanız bu davranışınızın nedenlerini düşünün. Üzerine düşündüğünüz zaman davranışın altında yatan nedenlere ulaşacaksınız. Daha sonra bu nedenlerin tüm işlerinizde geçerli olup olmadığını düşünmelisiniz. Böylelikle işi yapmamanızın genel sebeplerine ulaşacaksınız. Son adımda ise bu etmenleri nasıl yok edeceğinizi bulmalısınız. Bulduğunuz yöntemlerle erteleme nedenlerinizi ortadan kaldırırsanız daha verimli bir çalışma ortamına sahip olacaksınız.

Yapacağınız İşi Parçalara Bölün

Yapacağınız işin büyüklüğü sizi korkutuyor ve bu korku ertelemenize neden oluyor olabilir. Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız işinizi parçalara ayırmanızda fayda var. Yapacağınız iş parçalar halindeyken zihninizde oluşturduğu korku azalacak ve yapmaya daha rahat başlayabileceksiniz.

Zamanınızı Organize Edin

Bir önceki maddede önerdiğimiz gibi işinizi parçalara böldüyseniz daha organize çalışma fırsatınız oluştu demektir. İşinizin tamamlamanız gereken her adımı için bir tarih belirleyin. “İlk parçayı yarın, diğer parçayı ise Çarşamba yapacağım” gibi… Böylelikle hem işinizi hem de zamanınızı organize edebilecek ve hedeflerinize daha kolay ulaşabileceksiniz.

İşlerinizi Başkalarınıza Anlatın

Elinizde bulunan işleri ailenize ve arkadaşlarınıza anlatın. Bu yaptığınızda aile üyeleriniz ya da arkadaşlarınız sizi gördüklerinde işi soracaktır. Böylelikle hem sizin için bir hatırlatma olacak hem de işi ertelediyseniz sorumluluk hissi uyanacaktır.

Çalışma Ortamınızı Gözden Geçirin

İş verimliliğini en çok etkileyen faktörlerden birisi de hiç şüphesiz çalışma ortamıdır. Bulunduğunuz çalışma ortamı çok gürültülü ve dikkat dağıtıcı olabilir. Bu durumsa sizin işleri ertelemenize neden olabilir. Nasıl bir ortamda bulunursanız daha konsantre çalışabileceğinizi düşünün ve çalışma ortamınızı ona uygun olarak dönüştürmeye başlayın. İstediğiniz çalışma ortamına kavuştuğunuzda erteleme sayılarınız da doğrudan azalacaktır.

En değerli şeyimiz zamanımız, en önemsenmesi gereken konu ise onu yöneterek başarıya ulaşabilmek. Ertelemek ise bir yarış olan iş hayatında zaman olarak geride kalmak anlamına geliyor. Sizler önerilerimizi hayata geçirirseniz bu yarışta ve zamanın gerisinde kalmamış olursunuz. Zamanınızı nasıl daha verimli kullanabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız bu konuyla ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.