Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de koronavirüs salgını sonrasında uzaktan ve evden çalışmaya izin veren firma sayısı artıyor. Google, Amazon, Apple, Microsoft, Facebook gibi firmalar çalışanlarının evden çalışmasını istedi. ABD’de 5 bin çalışanı bulunan Twitter, bütün çalışanlarını eve yönlendirdi.  

Evden çalışmak önceden bir tercih gibi görülse de bugünlerde kalabalık ortamlarda bulunmamak adına Türkiye’de de pek çok işveren evden çalışmayı teşvik ediyor. Bu noktada evden verimli çalışabilmek için yapmanız gerekenleri sizler için sıraladık. 

Çalışma Alanınızı Belirleyin ve Düzenleyin

Evinizde verimli çalışabilmek için sizi kimsenin rahatsız etmeyeceği ve çevredeki seslerden etkilenmeyeceğiniz bir bölge oluşturun. İşinizle alakalı olmayan her türlü objeyi etrafınızdan kaldırın. Aileniz ile sizi çalışırken rahatsız etmemeleri konusunda konuşun. 

Gerekli Ambiyansı Oluşturun 

Uzmanlara göre verimli çalışabilmek için ideal sıcaklık 20 derecedir. Hava sıcaklığı azaldıkça bıkkınlık, dikkatsizlik, düşünsel ve beceri isteyen işlerde işlev düşüklüğü gibi ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Diğer taraftan yeterli aydınlatma da iş performansında büyük bir önem taşıyor. Bu yüzden çalışma köşenizi ne az ne de fazla ışık alan ve ışığın sol tarafınızdan geleceği şekilde düzenlemelisiniz. Ayrıca çalışma odasını sık sık havalandırmalısınız. 

Çalışma Temponuzu Koruyun

Her gün ofise gittiğiniz günlerdekiyle aynı saatte kalkmalı, aynı zamanda masaya oturmalı ve aynı aralıklarla mola vermelisiniz. Uzmanlar bu şekilde daha çok verim alınacağını söylüyor.

Planlı Hareket Edin

Evde ya da ofiste her nerede çalışırsanız çalışın, başarılı olmak için bir hedefinizin ve o hedefe ulaşmak için de bir planınızın olması gerekir. Masanızın başına oturduğunuzda o gün bitirmeniz gereken işlerin listesine bakın ve o listeyi bitirmeden masanızın başından kalkmayın. Planlı hareket etmek her zaman daha disiplinli olmanızı ve verimli çalışmanızı sağlar. Fakat bununla birlikte dinlenmek ve yemek yemek için de aralar verin. Ara vermek zihninizi toparlamanızı sağlar.

Bu başlıklara dikkat ettiğiniz takdirde evden verimli bir şekilde çalışma hayatınıza devam edebilirsiniz. Evden çalışmanın avantajlarını görüp başarılı olursanız, sürekli evden çalıştığınız bir iş deneyimi olan Network Marketing’i de düşünebilirsiniz.