Artık dünya, bundan 20 yıl öncesine göre çok farklı bir yer. Önümüzdeki yıllarda da değişerek gelişmeye, günümüze göre çok farklı olmaya devam edecek. Dünyadaki bu hızlı değişimle birlikte ihtiyaçlarımızda da farklılıklar ortaya çıkıyor. Bu nedenle yeni pozisyonlara, hizmetlere, mesleklere daha fazla ihtiyaç duyuluyor. Buna bağlı olarak da gelecekte çok revaçta olacak farklı meslek grupları ortaya çıkıyor.

İŞKUR, yeni meslek dalları için yaptığı “geleceğin meslekleri” araştırmasını 2018’in sonunda tamamladı. Meslek arayışında olanlar için bu araştırma ezber bozar nitelikte. Araştırma kapsamında genel olarak dijital meslekler yer alsa da bunun dışında farklı meslek grupları da bulunmakta.

Bu meslekler;

-Dijital muhasebe,

-Dijital reklamcılık,

-Robot mühendisliği,

-Yazılım mühendisliği,

-Siber güvenlik uzmanlığı,

-Nanoteknoloji uzmanlığı,

-Veri tabanı yöneticiliği,

-Biyomedikal cihaz teknikerliği

-Güneş enerji sistemi teknik personeli,

-Network Marketing gibi meslek grupları.

Aynı zamanda günümüzde Girişimcilik ve Network Marketing alanları da sürekli gündeme geliyor. İlerleyen zamanlarda bu kollardan türeyen alanlarda da çok çeşitli meslek dalları açılabileceği düşünülmekte. Özellikle Network Marketing, girişimciliğe ilgisi olan gençler için biçilmiş kaftan olarak görülmekte. Türkiye’de ve dünyada bu alana yönelenlere destek veren firmalar da bir hayli fazla. Bu da yeni neslin bu alana kazandırılması ve geleceğe daha faydalı çalışmalar yapmalarını sağlamakta.

Hepimiz, eğitim hayatı boyunca çok çalıştıktan sonra başarılı pozisyonlarda olmayı isteriz. Fakat bunun için sadece çok çalışmak yeterli değil. Sevdiğiniz işi yapmak kadar seçtiğiniz mesleğe gelecekte ihtiyaç duyulup duyulmayacağını araştırmak da önemli. 17-18 yılını eğitim hayatına adadıktan sonra bir diploma sahibi olmaktan öteye gidememeyi kimse istemez. İşte bu nedenle yaşınız gençse ve bir meslek seçimi dönemindeyseniz, İŞKUR tarafından yapılan araştırmalar ile geleceğin meslekleri olarak adlandırılan bu mesleklere göz atmanızı öneririz.