Girişimcilik zamanla büyüyen bir iş bütünüdür. Bu bütün içerisinde işleriniz büyüdükçe müşteri sayınızda doğru orantılı olarak büyür. Yani yeni bir müşteri yeni kazanç, yeni kazançlar daha fazla kazanca dönebilir. Bu yüzden müşteriyle olan iletişim büyük önem arz ediyor. Satış sürecinden alacağınız olumlu geri dönüşler size müşteri kazandırmanın yanı sıra gelecek süreçteki müşteri portföyünüzü de arttıracaktır. Bu sizin girişiminiz için aslında çok önemli bir noktadır. Zamanla müşteri sadakati oluşmaya başlayacaktır. Müşteri sadakatinin başlangıç noktasında ise müşterilerinizi nasıl kaybetmeyeceğinizi, potansiyelinizi nasıl koruyacağınızı düşünmeniz gerekmektedir. Bu yazımızda var olan müşterilerinizi korumanız için 5 yolu sizler için anlatacağız.

 

Kaybettiğiniz Müşteriler İle İletişim Kurun

Kaybettiğiniz müşterilerinizi geri kazanmanın en iyi yolu onlarla tekrar iletişim kurmaktır. Yapılan bir çok araştırma doğru iletişimle %25 ile %60 oranında bir geri dönüş yapıldığını ortaya koymuştur. Ürünlerinizi bilen aktif olmayan müşterileri geri kazanmak belki de yeni müşteriyi bulmaktan daha kolay olabilir. Yine yapılan araştırmalar gösteriyor ki geri dönen müşteriler sizin en sadık müşterileriniz olabilir.

 

Müşteri Takvimi Oluşturun

Girişiminizin müşterilerle olan ilişkisini arttırmak için bir iletişim takvimi oluşturabilir, ara ara kendinizi hatırlatan mesajlar veya mailler atabilirsiniz. Kimsenin doğum gününü hatırlamadığı müşterinize attığınız ufak bir mesaj bile sizin değerinizi yükseltecektir. Girişiminizde önemli bir yere sahip olan müşterilerinize ufak hediyeler gönderebilir, onların zihninde yer edinebilirsiniz.

 

Müşteri Şikayetlerini Önemseyin

Müşterilerinizin şikayetlerini önemseyin ve çözmek konusunda da elinizden geldiğinin en iyisini yapın. Bunu yaparken de kibar ve nazik bir tutum sergilemeyi ihmal etmeyin. Yapılan araştırmalar şunu gösteriyor ki karşınızda size bağırıp çağıran müşterilerin %60’dan fazlası pişmanlık duygusuna yenik düşüp size daha ılıman yaklaşabiliyor. Bu durumu bir avantaj olarak görebilir hatta yeni bir satışın kapılarını aralayabilirsiniz.

 

Ürünleriniz ve Vaatleriniz Arasında Tutarlılık Olsun

Müşteri ile olan iletişiminizin yapı taşı güven duygusudur. Bu nedenle onu korumak adına ürünü pazarlarken ortaya koyacağınız vaatleri sattığınız ürünün tam anlamıyla karşılaması gerekmektedir. Aksi takdirde müşterinizin size karşı olan güveni sarsılacak ve bu da sizinle olan iletişimi bitme noktasına getirebilecektir.

 

Ömür Boyu Sürecek Bir Bağ Kurun

Bir satıştan kazanmayı hedeflediğiniz tek seferlik kar ile sizinle bir bağ kuran ve sizinle çalışmayı yeğleyen müşterinizin satın aldığı her ürün ve hizmetten elde edeceğiniz kar arasında oldukça büyük bir fark bulunmaktadır. Bu müşterilerinizin memnuniyetlerini hem kendisi için hem de çevresi için kullanacağını unutmayın. Elde edeceğiniz kârın ne kadar büyük olduğunun farkına vardığınızda, müşterilerinize iyi bakmanın ne denli önemli olduğunun da farkına varacaksınız. Bir müşterinizi elinizde tutmak için harcayacağınız vakti, çabayı ve maliyeti anladığınızda pazar harcamalarınızın da kontrolü sizin elinize geçecektir.

 

Girişiminizi geliştirmek ve büyütmek için çalışıyorsanız Girişimcileri Güçlendiren 5 Neden yazımızı okumalısınız.