Henüz kendinizi bir girişimci olarak tanımlayamıyorsanız ilk adımı atmamışsınız demektir. İlk adımı atmak girişimcilerin en çok korktuğu, zorlandığı konuların başında gelir. Bu korkunun altında ise çeşitli nedenler yatabilir. Bu yazımızda en yaygın korkuların üzerine giderek onları anlamlandırmanıza, böylelikle üstesinden gelmenize yardımcı olmaya çalışacağız.

Nereden Başlayacağını Bilmemek

Bir girişimcinin ilk, belki de en büyük korkusu nereden başlayacağını bilmemektir. Aslında bu korku gayet normal ve olası bir durumdur. Merak etmeyin ilk adımı atamama korkusu geçici bir korkudur. Tek yapmanız gereken daha fazla düşünmek ve en akıllıca çözümü bulmak. Bunun farkında olarak endişelenecek bir durum olmadığını kendinize hatırlatmanızda fayda var.

 

Uzman Olmamak

Her girişimci uzman olarak işlerine başlamamıştır. Hatta sizin yaşadığınız o korkuları onlar da hayatlarının çoğu döneminde yaşamışlardır. Bu konuda birçok akıl hocaları hatta destek aldıkları yol arkadaşları vardır. Her konuda uzmanlık yıllar süren bir deneyime dayanır. Ekibinizi kurarken eksikliklerinizi kapatacak kişilere yönlenmeniz bu korkuyu aşmakta size yardımcı olacaktır.

 

Çevreden Destek Alamamak

Çevre faktörü aslında en önemli destekçimizdir diyebiliriz. Ailemiz ve arkadaşlarımız bizi direkt olarak olumlu veya olumsuz anlamda etkileyebiliyorlar. Girişimimiz her ne olursa olsun çevremizdeki insanların bunda yarattığı etki büyük olabiliyor. Bu konuda daha fazla destek istemekten çekinmeyin. Çevrenizdeki insanlar size inanmasa bile elde edeceğiniz başarılar onları birer destekçi haline dönüştürecektir.

 

Finansman Bulamamak

Her girişimin maddi bir temeli vardır. Kimi girişimler için yüksek sermayeler gerekse de bunu daha bütçe dostu olarak aşabileceğiniz sektörler de bulunmaktadır. Elinizde finansman olmaması önünüze çıkan ciddi bir engeldir ve korkuya dönüşmesi çok olasıdır. Ancak günümüzde doğrudan satış sektörüne yönlenerek, girişimcileri destekleyen QNET ile çalışarak sermaye gereksinimini minimuma indirebilirsiniz. Bunu yaparken azalttığınız risk oranı ise korkuları gerinizde bırakmanızı sağlayacaktır.

 

Her Şeyin Ters Gitme İhtimali

Girişimcilik başlı başına doğru adımları atmanız ve ilerlemeniz gereken bir süreçtir. Bu süreçte her şey istediğiniz gibi gitmeyebilir. Bunu bir korkuya dönüştürmek yerine atacağınız adımların kötü sonuçlanması halinde neler yapacağınızı düşünmeniz elinizi güçlendirecektir. Unutmayınız ki öngörülü davranırsanız aşamayacağınız engel yoktur.

Günümüzde girişimci adaylarının yaşadığı en büyük korkuları ve bunlarla nasıl başa çıkılabileceğini sizlere aktardık. Kendinizi girişimcilik konusunda daha fazla motive etmek istiyorsanız Kendinizi Motive Etmenin Üç Basit Yolu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.