Hayat felsefenizi, sizi ve geleceğinizi etkileyecek karar mekanizması olarak düşünebilirsiniz. Şu anda belirlediğiniz veya oluşturacağınız felsefeler sizin sonraki yaşantınıza doğrudan etki edecektir. İnsanlarla sosyal iletişiminizi bile etkileyecek olan bu durum, kararlarınızı, yaşamınızı, düşünce yapınızı hatta inancınıza etki edecektir. Bir girişimcinin de belli başlı felsefeleri, inançları ve doğruları vardır. Birçok büyük girişimci ilham aldıkları felsefelere göre hareket etmektedirler. Bunlar onların başarılarına doğrudan etki eden durumlardır. Şimdi girişimcilerin benimsediği 5 felsefeden bahsedeceğiz. Umarız bu felsefeler sizi ve geleceğinizi olumlu anlamda etkiler.

İmkansız Diye Bir Şey Yoktur

Birçok girişimcinin ana felsefesi aslında budur. İmkansızlık sizi ve girişiminizi kısıtlayacağı gibi bakış açınızı da daraltacaktır. Bu durum hedeflerinize ulaşamamanızı da aynı oranda etkiler. Başarıya ulaşmış girişimlerin ya da girişimcilerin hikayelerine odaklanın. Karşınıza çıkacak hikayelerin satır aralarında gerçekleşmesini imkansız olarak görebileceğiniz çok sayıda durum yer alıyor. Sadece bunu bilmek bile imkansız kavramının girişimcilikte var olmadığını bize kanıtlıyor.

Mükemmel Olmak Zorunda Değilsiniz

Son zamanlarda sıkça örnekleri görüldüğü üzere birçok başarılı girişimci sıkıntılı zamanlardan geçmiş, fazlasıyla hata yapmıştır. Bu bakımdan ne kadar başarılı olursanız olun mükemmel olmak zorunda değilsiniz. Mükemmel olabilmek hedefiniz olabilir lakin, hiçbir zaman bu mertebeye erişemeyeceğinizi bilmeniz gerekir. Önemli olan bir işi yaparken elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmak ve nerede durmanız gerektiğini bilmektir.

Tek Başına Tüm İşler Yürümez

Yapılan bütün araştırmalar şunu gösteriyor ki insan bir şeyleri inşa etmeye başlarken bir takım yardımları görmezden gelemez. Tek başına yapılan her iş bir gün tıkanır, hatta bozulur. Çevreniz, aileniz, dostlarınız gibi insanlardan yardım istemeye çekinmeyin. Girişiminizin daha da büyümesi için her fikre özen gösterip farklı bakış açılarını anlamalısınız. Tek başına yapılan bütün yapılar sizin hedefinize ulaşır, ulaşması gereken hedefe değil. Atalarımızın da dediği gibi, bir elin nesi var, iki elin sesi var!

Girişimci Risk Alır

Baştan şunu bilmekte fayda var, tüm riskler eşit tehlikeye sahip değildir. O yüzden risk başlığı altında toplanan her şeyi aynı olarak değerlendirmemek gerekir. Lakin insanları risk alanlar ve risk almayanlar olarak iki gruba ayırırsak risk alanların daha başarılı olduğunu göreceksiniz. Girişimciliğin başarı formülünü çıkarmaya çalışsak, o formülün önemli maddeleri arasında risk almak mutlaka yer alacaktır.

Öğrenmeye Her Zaman Açık Olmak

Şunu unutmayalım her ne konuda bir girişiminiz olursa olsun, her zaman öğrenme içgüdünüzü koruyun. Öğrenilmesi gereken bilgiler size hayatınızın her anında faydalı olacaktır. Bilmediğiniz konular hakkında bilgi edinin, hatta bunlara ek olarak eğitimlere katılın. Unutmayalım ki öğrenmenin yaşı ya da zamanı olmaz. Girişiminizin gelişmesi için öğrendiğiniz bilgileri hayata geçirebilir daha da fazlasını yapabilirsiniz. Büyük girişimler fikirlere açık olmaları sayesinde daha da büyümüşlerdir. Siz öğrenin elbet bir gün karşılığını alacaksınız.

Girişimcilerin uygulaması gerekenler hakkında da bilgi almak isterseniz diğer yazımızı da okumalısınız.