Günümüzün yükselen trendi girişimcilik, kendi işini kurma hayali olan kişiler için büyük bir fırsattır. İş dünyasında yaşanan rekabetin önemli bir alternatifi durumunda olan girişimcilik aynı zamanda günden güne kendine iş yaşamında daha çok yer edinmek isteyen kadınlar için de önemli bir fırsattır.

Avrupa nüfusunun %52’si kadın olmasına rağmen, kendi işletmesinde çalışanların %34,4’ü ve start-up girişimcilerin %30’u kadındır. Dünyanın her yerinde üreten, çalışan, iş dünyasına yeni bir bakış açısı getiren, ekonomik özgürlüğünü kazanan ve kendine güvenen kadınlara ihtiyaç var. Bu nedenle, kadın girişimciliği geliştirilmesi gereken bir konudur. Ama birçok kadın farklı bahanelerin arkasına saklanarak kendini iş dünyasında özellikle yeni girişimlerde bulunmakta kısıtlıyor. Network marketing, kadınlarınçalışma dünyasına adım atarken alternatif bir fırsat olabilir.

Her zaman kendi seyrini çizen insanlara ilgi duymuşuzdur. Bugün size iş, yaşam veya sosyal hayatınızda ilham olacak bir isimden bahsedeceğiz. Yani Network Marketing Uzmanı Emily Vavra. O, bahsettiğimiz -kendine güveni olmayan- kadınlardan olmayı reddetmiş ve kadınların çalışma hayatında cesur bir duruş sergileyerek ne kadar başarılı olacaklarını apaçık gözlerönüne sermiştir. Peki, kim bu Emily? Kısaca değinecek olursak, Emily Vavra network marketing işi yapmakta olan bir kadın girişimcidir.

Sizlerle Emily Vavra’in konuşmasından kısa bir bölüm paylaştık. Emily hepimizin aklında olan soru işaretlerini bu konuşmasında apaçık yanıtlıyor. Videoda özellikle kadınların çalışma hayatında daha cesur olması, girişimci olarak mevcut vasat durumla yetinmeyip kendisni cesurca ifade ederek adım atmasını anlatıyor. Emily Vavra’in bu konuşmasının aynı zamanda birçok kadın için de ilham kaynağı olmasını umuyoruz.

Emily Vavra’in konuşmasının Türkçe halini sizlerle paylaşıyoruz:

“Hayatım nasıl olurdu? Her gün kendime bu soruyu soruyorum. Eğer on kat daha cesur olsaydım ne yapardım? Eğer bugün olduğumdan on kat daha cesur olsaydım ne yapardım? Bunu rujunuzla aynanıza yazın. Bugün on kat daha cesur olsaydım ne yapardım? Çünkü azla yetiniyoruz, ‘Bu bana yeter, fazlasında gözüm yok.’ diyoruz. Her şey vasat ve ben bundan bıktım. Rahatsızlık duyuyorum bundan. Bu bir hakaret. Siz harikasınız. Yeter ki bunun için bir adım atın! Olay şu: Her gün cesur olmak, daha güçlü olmak için çabalayın. Geç saatlere kadar oturun. Erken kalkın. Yüzünüzden gülümseme eksik olmasın. Her şeyi değiştirecek o adım neyse onu atın… Anlıyorsunuz, değil mi? Siz bir adım attığınızda, bir şeyler değişmeye başlayacak.”