Her meslek için belirli beceriler gerekir. Kimi zaman ise kişi yaptığı işle kendisine yeni beceriler kazandırır. Girişimcilik ise beceri kazandırma konusunda en çok göze çarpan mesleklerden biridir. Girişimci olmayı düşünüyorsanız ve gerçekten girişimci olmanın size neler kazandıracağını merak ediyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

 

Yaratıcı Düşünebilmek

Bir girişimcinin elde ettiği belki de en güzel değer, yaratıcı düşünebilme kabiliyeti kazanmasıdır. Araştırmak, iş kurmak, müşterilere nasıl ulaşılacağını tasarlamak gibi girişimciliğe has genel adımlar düşünceden beslenir. Bu konular üzerine çok fazla düşünmek ise kişinin yaratıcı düşünme kabiliyetini geliştirir.

 

Kendi Kurallarını Koyabilmek

Bir işte çalışırken o işin ve patronun kurallarına uymak zorundasınızdır. Fakat girişimci olduğunuzda kendi işinizin patronu olursunuz ve kurallarınızı kendiniz koyarsınız. Kendi kurallarını koyabilmek ve hayata geçirebilmek kişi için önemli bir beceridir. Burada önemli olan nokta ise bu kuralları disiplinli bir şekilde devam ettirebilmektir.

 

Yönetim Becerisi

Girişimci olduğunuzda artık yönetilen değil yöneten olursunuz. Yöneten olmak ise bazı sorumlulukları beraberinde getirir. İşinizin her alanını siz yönettiğiniz için bu alanlardan da siz sorumlu olursunuz. İşlerin bu şekilde ilerlemesi size zamanla yönetim becerisini kazandırır.

 

Network Genişletme

Bir girişimcinin kazanacağı en büyük değerlerden bir diğeri de networkdür. Girişimci için network olmazsa olmazdır. Eğer işinizi severek yaparsanız networkünüz zamanla genişler ve etki alanınızda bu doğrultuda artmış olur. Bir girişimcinin networkünün genişlemesi demek daha çok insan ve daha çok satış demektir.

 

Sosyal Statü

Ne iş yaptığınız, sektörünüz, iş yerindeki pozisyonunuz, alanınızdaki tecrübeniz… gibi pek çok değerli etmen toplum gözündeki sosyal statünüzü belirler. Kişinin iş anlamında tatmine ulaşabilmesi için de iyi bir sosyal statüye sahip olması gerekir. İş kurarak onu başarılı bir şekilde ilerleten ve büyüten kişiler ise toplum tarafından her zaman takdir toplar. Bu nedenle girişimci olmak size iyi bir sosyal statünün kapılarını açacaktır.

 

 

 

Azimli ve Kararlı Olmak

Her işin doğasında azim ve kararlılık vardır. Hatta bunların olmadığı bir ortamda başarıdan bile söz edilemez. Ana amacı başarıya ulaşmak olan girişimcilik ise azimli ve kararlı olmayı size en iyi öğretecek meslek dallarında birisidir.

 

Girişimciliğin size neler kazandıracağını aktardık. Bir girişimcinin nelerden kaçınması gerektiğini de öğrenmek isterseniz yazımızı okumanızı öneririz.