Son zamanlarda ülkemizde de oldukça gözde bir meslek haline gelen girişimcilik herkesin yapmak istediği bir hal almıştır. Girişimciliğin pek çok türü ve iş alanı bulunmaktadır. Tek gereklilik, 18 yaşını doldurmuş olmanızdır.

18 yaşını doldurmuş olmak bazı girişim türleri için tek başına yeterli değildir. Girişimci olabilmek için belirli kriterlere sahip olmanız gerekmektedir. Bu kriterleri cesur olmak, risk alabilmek gibi sıralayabiliriz. Yapılan bir araştırmaya göre 25-35 yaş aralığındaki çeyrek yaş krizi olarak tanımlanan bu dönemde insanların risk alma oranları düşüyor. Bunun temelinde ise okuldan mezun olduktan sonra girişimcilik alanında yeteri kadar cesaret gösteremeyenlerin evlilik gibi sorumluluğu artıran adımlar atmaları yer alıyor. Bu denli ciddi sorumlulukları ise bazı girişimci adayları engel olarak görebiliyor.

Gençlerin imza attığı büyük işler olsa da dünya üzerindeki pek çok başarılı girişim kurucularının ilerleyen yaşlarında hayata geçmiştir. Özetle şunun altını çizmemiz gerek, yasal durumlar için 18 yaş gibi bir alt sınır bulunmasına karşın girişimcilikte yaşın herhangi bir üst sınırı bulunmamaktadır. Önemli olan kaç yaşında olursanız olun enerjinizle ve motivasyonunuzla kendinizi hazır hissettiğiniz an girişimci olabilirsiniz. Çevresel faktörleri de göz önünde tutarak risk faktörünü minimuma indirgemek ise size büyük bir artı sağlayacaktır.

Peki, Risk Almadan Nasıl Girişimci Olunur?

Doğrudan satış sektörünün öncülerinde QNET gibi bir şirketle de çalışabilirsiniz. Bağımsız Temsilci olduğunuzda büyük riskler almanızı gerektirecek bir durum söz konusu olmayacaktır. Çünkü QNET ülkemizde 2010 yılından beri hizmet verdiği için ürünleri geniş kitleler tarafından kullanılmaktadır. Bağımsız Temsilci olduğunuzda yapmanız gereken tek şey networkünüzü oluşturmak, geliştirmek ve bunu doğru bir şekilde yönetmektir. Networkünüzü ne kadar iyi yönetirseniz yapacağınız satış işleminin olumlu sonuçlanma oranı o derece yükselir.

Bir girişimcinin sahip olması gereken prensipleri merak ediyorsanız, “Girişimcilerin Mutlaka Edinmesi Gereken Prensipler” yazımızı okuyabilirsiniz.