Her meslek dalının kendine has özellikleri vardır. Kimi meslekler yüksek enerji isterken, kimilerinde sadece sabırlı insanlar başarılı olabilir. Hangi işi yapıyorsanız yapın mesleğinizin karakterine uygun olmanız başarıya ulaşmanıza yardımcı olacaktır. “Girişimci olabilir miyim?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız yazımızı sonuna kadar kendinize sorular sorarak okumanızı öneriyoruz. Aşağıda sıralayacağımız karakter özelliklerinden birkaçı size uyuyorsa içinizde bir girişimci ruhu var demektir!

Özgüveni yüksek biriyseniz

Girişimcilik ilk adımı ve daha sonra gelecek adımları kendinize güvenerek, korkmadan atmanız gereken bir dinamiğe sahiptir. Bu nedenle özgüvene sahip olmayan girişimci olamaz dersek yanılmamış oluruz. Eğer ki özgüveniniz yüksekse bu sizin girişimciliğe uygun olduğunun bir belirtisidir.

İçinde bulunduğunuz ortamı şekillendirmek istiyorsanız

Girişimcilerin içinde bulundukları kalıplara tam anlamıyla bağlı kaldıklarını söyleyemeyiz. Girişimciler doğaları gereği bulundukları her ortamı analiz eder, eksiklikleri tespit eder ve o eksiklikleri gidermek için çabalar. Daha farklı bir anlatımla; girişimci ortama uyum sağlamaz, ortamı kendisine göre düzenler.

Kararlı bir insansanız

Kararlı olmak girişimcilik için olmazsa olmaz bir belirtidir. Girişimci kafasına koyduğunu yapmak için tüm enerjisiyle çabalar. Düşünmesi gereken durumlarda bile kendisine sorduğu soruları yanıtsız bırakmaz ve ortaya koyduğu cevap doğrultusunda çabalamaya devam eder.

Zamanın paradan daha değerli olduğuna inanıyorsan

Girişimciler bir işi yaparken uğrayabilecekleri olası zararları her zaman göz önünde bulundurur. Uğrayacağı zararlardan hangisini telafi edip, hangisini edemeyeceğini de öncesinden hesaplamıştır. İyi bir girişimci şunu çok iyi bilir; kaydedilen parayı telafi etmek için her zaman bir fırsat vardır ancak giden zamanı hiçbir şey geri getirmez.

Kendi işini kurmayı planlıyorsan

Sürekli olarak aklımızda yer eden şeyler aslında en çok önem verdiklerimizdir. Bir girişimci bir hayal ile yola çıkar daha sonra bunu bir fikre dönüştürür. Siz de her zaman kendi işinizi kurmanın hayalini kuruyorsanız bu girişimciliğe uygun olduğunuzun belirtilerinden birisidir.

İçinizdeki girişimciyi keşfetmek isterseniz sizi “Girişimci Olmalı Mısın?” testini çözmeye davet ediyoruz 🙂