En basit tanımıyla motivasyon, belirli bir eylemi veya işi gerçekleştirmek üzere kişinin kendinden veya dışarıdan almış olduğu güçle, davranışlarında kararlı ve istekli olmasını, bir amaç doğrultusunda harekete geçmesini ifade eder.

Kurumlar açısından da, motivasyon kavramı oldukça önemlidir. Çünkü çalışanların verimliliklerinin artırılması, onları teşvik eden faktörlerin araştırılmasını gerektirir.Bu faktörlerin en önemlisi de,çalışanların zinde kalmasını sağlayan motivasyondur. Nitekim yüksek tatminlere rağmen, işletmelerde personelin büyük bir kısmının verimli olamamasının nedeni, uygulanan yöntemlerin aksaklığından değil, güdülerin yanlış teşhis edilmesinden kaynaklanmaktadır. Motivasyon, özellikle okul yaşantısında öğrenciler, iş yaşamında ise çalışanlar için oldukça önemli bir kavramdır. Çünkü verimli, düzenli ve istekli bir şekilde çalışmalarına olanak sağlar. Bu da, başarı şansını artıran önemli faktörlerden biridir.

Bunun için,kendi kendinizi motive etmenize ve bunu sürdürebilmenize yardımcı olacak motivasyon konuşmalarını sizler için derledik:

 

 

“Hepimiz bir yolculuğa çıktık ve daha zorlu yollara düştük, yaptığımız şeyin gerçekten değip değmeyeceğini merak ettik.”

“Yaptığımız şeyin, gerçekten bir etki yaratıp yaratmadığını merak ediyorum.”

“Ay’ı hedefleɾsen, ıskaladığında bile yıldızlaɾın aɾasında oluɾsun.”

“Ancak, inişler çıkışlar olsa da sürekli ilerlememiz önemlidir. Bu, erken yaşlarda öğrendiğim

bir derstir.”

“Hedefleriniz yol hɑritɑsı gibidir. Yürürken size rehberlik eder ve hɑyɑtınızın fırsɑtlɑrını size gösterir.”

“Hɑyɑttɑ ne istediğimizin değil, kim olduğumuzun kɑrşılığını ɑlırız.”

“4 yaşlarında olduğumu hatırlıyorum; bisiklet sürmeyi öğreniyordum.Tabi ki,öğrenirken defalarca düştüm ve bir keresinde dizimi çok kötü yaraladığımı hatırlıyorum.Bu noktada vazgeçmek istemiştim. Ama ailem bana şöyle dedi: Artık geri dönemezsin, hangi aşamadaysan devam edeceksin. Sadece bir kez daha dene! Böylece, o bisiklete bindim. İstemesem de, zorluklar ve engellerle yüzleşmem gerekiyordu.”

Elbette, motivasyon seviyemiz dönem dönem azalıp artabilir. Yaşadıklarımız, ruhsal durumumuz, ilişkilerimiz, motivasyonumuzu etkileyebilir. Zaman zaman kendimizi yeterli, bazı zamanlarsa oldukça yetersiz hissedebiliriz. Bu tarz gelgitlerin, yaşamın doğal bir parçası olduğunu kabullenmek, motivasyonunuz açısından büyük bir önem arz etmektedir.