Sosyal medya kullanımı günümüzde her kişi ve yapı için oldukça önemlidir. Eğer bağımsız temsilciyseniz bu konu sizin için iki kat daha fazla önem arz etmektedir. Bunun temel sebebi ise networktür. Sosyal medya, günlük kullanımının dışında oldukça güçlü bir iletişim aracıdır. Bu iletişim aracı doğru kullanıldığında girişimciler için ciddi network olanağı sağlar.

Paylaşımlarınıza Dikkat Edin

Doğrudan satışın temsilcisi QNET’in network liderleri, networkün çok önemli olduğunu ve en az network kadar networkü doğru yönetmenin de önemine dikkat çekmektedirler. Kişisel sosyal medya hesaplarınızda yaptığınız işe aykırı davranışlarda bulunan paylaşımlar yapmak networkünüze zarar verebilir. Bunun yerine daha çok hedef kitlenize hitap eden paylaşımlar yapmanız daha sağlıklı olur.

Dijitali Sahaya Yansıtın

Networkünüzle sosyal medya üzerinden iletişiminizi sürdürürken bir yandan da gerçek hayatta onlarla sık sık bir araya gelin. Mesela tüm networkünüzü bir araya getirin. Bunun için sosyal medyadan bir etkinlik başlatın ve insanları davet edin. Katılım sayısı az olsa bile yaptığınız etkinliği sosyal medya hesaplarınızdan paylaşın. Böylece bunu gören ve katılım sağlamayan diğer networkleriniz bir sonraki buluşmaya gelecektir. Sosyal medyayı günlük kullanımdan çok networklerinizle iletişim için kullanmanız ikili ilişkilerin gelişmesine ve güvenirliğinizin artmasına yardımcı olur.

Hedef Kitlenizin Sık Kullandığı Kanala Yönelin

Hedef kitleniz deyim yerindeyse sizin veli nimetinizdir. Bunun için onlar neredeyse siz de orada olmalısınız. Eğer networkünüz daha çok Facebook’ta vakit geçiriyorsa siz de bu mecraya yönelmeli ve paylaşımlarınızı bu mecra özelinde onların kullanım alışkanlıklarına göre yapmalısınız. Her mecranın kendine ait kullanım özellikleri olduğunu da unutmamak gerekir.

Sosyal Medyadan Potansiyel Networklere Nasıl Erişilir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi her mecranın kendine özgü dinamikleri var. Hedef kitlenizin yoğun vakit geçirdiği sosyal medya kanalını belirledikten sonra sıra bu kanalın özeliklerini bilmeye geliyor. Kullanacağınız kanalın özelliklerini bilmeniz size artı bir değer kazandırır. Örneğin Instagram özelinde yaptığınız paylaşımlarda bol bol etiket kullanın ama burada paylaşımın etiketle ilişkili olmasına dikkat etmelisiniz. Buna ek olarak tüm mecralardan küçük bütçelerde reklam vermeye başlayarak daha geniş kitleye hitap edebilirsiniz.

Tüm bunların dışında Network Nasıl Genişletilir?” yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.