Zaman Yönetimi Nedir?

Üreticiliği ve verimliliği arttırmak amaçlı olarak, belirli aktiviteler üzerinde harcanan zamanı bilinçli bir şekilde kontrol etme yöntemidir. Yani zamanı daha etkin kullanmaya çalışmak, öncelikleri belirlemek ve doğru planlama yapmaktır.

Günümüzde zaman yönetimi hepimiz için en önemli sorunlardan biridir. Bir türlü yetişmeyen işler, büyük bir istekle başlanıp sonu getirilemeyen projeler, fazla yoğunluktan girilen stres, aileye veya sosyalleşmeye ayrılamayan vakit, sürekli yoğun, yorgun hissetme ve dahası…

Ortalama bir insan beyni “aynı anda iki işi yapamayacak” şekilde programlanmıştır. Beyin, işlemleri bir sıraya göre gerçekleştirir. Ne kadar çok işiniz varsa beyninizin işlem hızı o kadar yavaşlar. Peki, zamanımızı etkin yönetebilmek, planladığımız işleri zamanında bitirebilmek için neler yapabiliriz? Çünkü biliyoruz ki gün içinde 24 saatten fazlamız yok ve yapacağımız her şeyin de bir sınırı var.

İşlerin sıralamasını yönetmek için basit ama etkili olan “Eisenhower Matrisi”ni kullanabiliriz. Bu matris, işleri önem ve aciliyet derecesine göre dörde bölüp hangi koşulda ne yapmamız gerektiğini anlatıyor. Bu matrisi örnek olaylarla açıklamak gerekirse;

Önemli ve acil: İş yerinde bir krize müdahale etmek, günü geçmiş faturaları ödemek…

Önemli ama acil değil: Sınava çalışmak, yaz tatilini planlamak, check-up yaptırmak…

Önemli değil ama acil: Uçak rezervasyonu yapmak, kargo göndermek, e-postaya yanıt vermek…

Ne önemli ne de acil:  TV izlemek, Instagram’da vakit geçirmek, bir şeyler atıştırmak, müzik dinlemek…

Zaman yönetimi girişimciler için de önemlidir. Çünkü bir girişimci, yenilikçi düşünen, kendini yenileyen, hayalleri peşinde koşan, farklı düşünebilen ve bu farklılığı işine yansıtan, risk alabilen cesur kişidir. En önemlisi kendi işlerinin belirleyicisi, uygulayıcısı ve patronudur. Bu sebeplerle mevcut zamanlarını da faydalı ve etkili biçimde kullanmaları gerekir. Siz de iş hayatınızda ve gündelik hayatınızda yapmanız gerekenleri sınıflandırarak önceliklerinizi belirleyebilirsiniz. Önceliklerinizi belirlemek zamanı daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır.

Zamanı verimli kullanan girişimciler işlerini daha etkili yönetebilir, kazandığı zamanı dileği gibi kullanabilir.

Zaman yönetimi konusunda son derece işinize yarayacak bir matrisi sizler için açıkladık. Bu konuda önerilerimizin yer aldığı yazımızı okumak için tıklayın.