Yazılarımızda girişimcileri ya da girişimci adaylarını bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. Şunun farkındayız ki; her başarının ortak özellikleri varsa başarısızlıkların da vardır. Bu yazımızda sizi başarısızlığa sürükleyecek nedenleri sıralayacağız.

 

Doğru Ekibe Sahip Olmamak

Girişimcilik tekil başlasa bile yola çoğul olarak devam etmeyi gerektirir. Yapacağınız iş hangi sektörde olursa olsun iyi bir ekibe ihtiyacınız olacaktır. Ekibiniz doğru donanıma ve tecrübeye sahip olmalı, eksik kaldığınız noktalarda size yol göstermelidir. Kuracağınız ekip bir önceki cümlede söylediğimizden ne kadar uzaksa başarıya o kadar uzaksınız demektir. Başarısız olmuş birçok girişim de doğru ekip tarafından yönetilmediği için o noktaya gelmiştir.

 

Planlama Eksikliği

Her girişimci yola çıkmadan önce kısa, orta ve uzun vadeli planlamalarını hazırlamalıdır. Bunu yapmadığı takdirde yolda karşısına eksiklikler çıkacak ve bu durum zaman-para kaybına neden olacaktır. Planlama ayrılacak zamanı, harcanacak parayı ve genişleyecek ekip senaryolarını bünyesinde barındırmalıdır. Böyle bir planın eksikliği girişimcilik yolunun sonunu başarısızlığa çıkaracaktır.

 

Yetersiz Pazarlama Faaliyetleri

Girişimcilerin birçoğu faaliyetlerini tamamladıktan sonra kazanabileceklerini düşünürler. Aslında en büyük eksiklikleri doğru pazarlama faaliyetleridir. Doğru pazarlama büyük küçük her girişimin rekabetçi piyasada tutunmasını sağlamaktadır. Sektörünüze göre hedef kitlenizi belirlemeli ve onlara ulaşabileceğiniz pazarlama kanallarını düşünmelisiniz. Şunu net bir şekilde ifade edebiliriz ki, başarısız pazarlama başarısız girişim demektir. Pazarlama konusunda elinizi güçlendirmek istiyorsanız bir diğer yazımızı da okumanızı öneriyoruz.

Yukarıda sıraladığımız maddeleri başarısız girişimlerin ortak özellikleri olarak düşünebilir ve aynı hatalara düşmeyerek başarıya ulaşma şansınızı artırabilirsiniz.