Bir girişimcinin bilmesi gereken ve satışa sunduğu ürün veya hizmetleri nihai satışla sonuçlandıracak pazarlama taktikleri vardır. Bugün sizlere bu pazarlama taktiklerinden bahsedeceğiz. Bu pazarlama taktikleri size hem iş hem de günlük hayatınızda oldukça etki sağlayacaktır. Pazarlama kavramı sürekli olarak kendini yeni stratejilere ve taktikler ile yenilese de belli başlı ve değişmeyen pazarlama stratejileri vardır.

Dijital Kanallara Hakim Olun

Sadece geleneksel kanallara hakim olmak işinizi geliştirmenizde ve ürünlerinizi geniş kitlelere duyurmanız konusunda yeterli olmayabilir. Bu doğrultuda dijital kanallara hakim olmak hem ürünlerinizi daha geniş kitlelere duyurmanıza hem de networkleriniz ile daha samimi iletişim kurmanıza yardımcı olur. Dijital kanallarda nasıl daha etkin olabileceğinizi daha önceki yazımızda bulabilirsiniz.

Mevcut Müşterilerin Dışında Potansiyel Müşterilerinize Yönelin

Mevcut müşterilerinizi oluşturduktan sonra bu müşterileri elde tutmanın yollarını belirlemelisiniz. Örneğin, bu müşteriler ile mevcut ilişkileri iyi tutmak kendinizi bu müşterilere hatırlatmak bu yöntemlerden biri olabilir. Mevcut müşterilerinizi elde tutarken potansiyel müşterilerinize de yönelebilirsiniz. Potansiyel networkünüzü keşfetmek daha fazla sosyalleşmenize destek sağlar aynı zamanda satışlarınızın artmasını da sağlar. Networkünüzü nasıl genişleteceğinizi düşünüyorsanız. Network Nasıl Genişletilir?” yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kendinize İyi Bir Ekip Kurun

Her işte olduğu gibi girişimcilikte de ekip olmak çok önemlidir. Doğrudan satışın öncüsü QNET’in kurucusu olan Joseph Bismark’ın şu sözü bir girişimci için takımın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. “Sadece ekibim kadar iyiyim.” Eğer ekibiniz yaptığınız işe, sattığınız ürün veya hizmetlere dört elle sarılır ise başarı kaçınılmazdır. Burada size ekibinizin motivasyonunu sağlamak gibi görevler düşmektedir.

Networkünüzün İhtiyaçlarını İyi Anlayın

Müşterilerinizin isteklerini ne kadar iyi anlarsanız ürünlerinizin satışı da o kadar kolay olur. Örneğin, QNET’in bağımsız temsilcisisiniz. Müşterilerinize QNET ürünlerinin satışını yapıyorsunuz. Müşterinizin saç bakım ürünlerine ihtiyacı var. Siz ona başka bir ürünle giderseniz müşteri ihtiyacı olan ürünü bulamadığında satış gerçekleşmeyebilir. Fakat müşterinize ihtiyacı olan ürünü ile gittiğinizde satın alma ihtimalinin gerçekleşmesi oldukça yüksektir.

Satışını Yapacağınız Ürünlerin Faydasını Ön Plana Çıkarın

Satacağınız ürünleri başka ürün veya hizmetlerle karıştırmaktansa ürünlerinizin faydasını ön plana çıkarın. Satış, ürünün müşteriye sunduğu fayda ile doğru orantılıdır. Yani networkünüz satacağınız üründen aldığı maksimum faydaya odaklanır. Bu yüzden başka markaların ürünleri ile kendi sattığınız ürünleri kıyaslamaktansa, kendi ürününüzün sunduğu faydaya odaklanın.