Her genç girişimci fikirlerini hayata geçirmek istediği halde bir çok hatayı da peşinde getirir. Bazen bu hatalar geleceklerini veya girişimlerini etkileyecek kadar büyük olabilir. Bu yazımızda girişimcilerin sıkça yaptığı hatalara giriş yapıp neler yapmamız gerektiğini öğreneceğiz.

 

İş Planı Yapmamak

Bazı girişimciler fikirleri hayata geçtiği takdirde insanların bir şekilde onu kullanacağını hayal eder. Fakat hangi işi yaparsanız yapın, iş hayatınızın uzun soluklu olabilmesi için iyi bir iş planı ve hedef kitleniz ile bir bağ kurmalısınız. Çoğu genç girişimci işe başladığı bu noktada hataya düşmekte, plan yapmamaktadır. Bu süreçte iş planını oluşturup organize çalışmak gereklidir. Bu sizi ve girişiminizi ileriye taşıyacak adımlardan bir tanesidir.

İş planının önemini daha iyi kavramak adına hazırladığımız yazımızı da okumalısınız.

 

Amacını Belirleyememek

Birçok şirket neden var olduğunu, tüketicilerin hangi ihtiyaçlarını karşıladığını tam olarak bilmeden iş yapmaya devam eder. Çoğu girişim ise sadece para kazanmak için kurulmuş olup bir amaç hedeflememişlerdir. Evet, genel olarak iş yapmanın temel amacı para kazanmaktır ancak bu tek hedef olmamalıdır. Girişimcilerin işi büyütme, müşteri memnuniyeti kazanma, ürün gamını ve kalitesini artırma gibi yan amaçları da olmalıdır.

 

Çok Çabuk Zengin Olmaya Çalışmak

Bir gecede ancak şans oyunlarıyla zengin olunur. Gerçek zenginlik için yıllarca çalışmanız gerekebilir. Eğer siz de hemen zengin olma hayali kuruyorsanız bu rüyanızdan uyanmalısınız. Başarı; sabır, zaman, azim ve biraz da şans gerektirir. İşinizin büyümesine zaman tanıyın.

 

Aynı Anda Her İşi Yapmaya Çalışmak

Girişimcilerin yaptığı en büyük hatalardan biri tek başlarına her şeyi yapabileceklerine inanmalarıdır. Her şeyi yapmaya çalıştığınızda işleri layıkıyla yapamayacak, aldığınız sonuçlar vasatın altında olacaktır. Her girişimcinin sivrilen birkaç yeteneği bulunur. Yapılması gereken bu yetenekleri sonuna kadar kullanmak ve diğer konularda da yardıma başvurmaktır. Bu nedenle çevrenizi sizin zayıf olduğunuz konularda başarılı olan kişilerle donatın. Büyük şirketler bu şekilde başarılı olurlar, her şeyin uzmanı olmaya çalışarak değil.

 

Girişimcilerin yapmaması gereken hataları aktardık. Girişimcilik ekosistemindeki konularda sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.