Game of Thrones şu sıralar yayınlanan final sezonuyla gündemden düşmüyor. Sekiz sezon boyunca diziyi takip eden izleyicilerse seyir zevkinin yanında pek çok hayat dersini de diziden edinmiş durumdalar. Dizinin ilham verici anlarının girişimciler için önemli olacağını düşündük ve bunları 5 madde haline getirdik. Hep birlikte Game of Thrones’un öğrettiği 5 şeyi hatırlayalım.

 Maddeleri sıralamadan önce uyarımızı yapalım. Bu yazı spoiler içerecektir 🙂

 1- Yola Çıktığınızda Arkanızda Bırakacağınız Şeyler Mutlaka Olacaktır

 İlk maddemiz için rotayı ilk sezona kıralım. Robert Baratheon, Kış Yarı’na gelerek Ned Stark’a Kralın Eli olmasını teklif etmişti. Ned çok düşünse de göreve bağlı karakteri nedeniyle teklifi kabul etmiş ve Kral Toprakları’na doğru yola çıkmıştı. Arkasında ise kendi yönettiği hanedanlığı bırakmıştı. Bu yolculuk girişimcilik ile benzer özellikler taşıyor. Bir yola çıktığınızda mutlaka arkanızda değer verdiğiniz şeyleri bırakıyorsunuz. Ancak o yolculuğun size kazandıracakları bunu göze almanıza yardımcı oluyor.

 2- Öğrenmenin Yaşı Yoktur

 Podrick Payne dizinin ilk sezonlarında karşımıza yaver olarak çıkmıştı ve herhangi bir savaş sanatında uzmanlığı yoktu. Bir başka deyişle eli kılıç tutmuyordu. Ancak Brienne Tarth onu eğiterek iyi bir kılıç savaşçısı haline getirdi. Yaşı ilerlemiş olsa da iyi bir hoca eşliğinde çalışan Podrick savaşlarda önemli katkılar sağladı. Podrick’in bu gelişim serüveni ise öğrenmenin yaşı olmadığını bizlere bir kez daha hatırlatmayı başardı.

 3- İyi Bir Akıl Hocasına Her Zaman İhtiyacınız Olacak

Dizide kralların ve kraliçelerin danışmanları her zaman önemli roller oynadı. Krallar yeri geldiğinde danışmanlarının yanlış tavsiyelerine uyarak çok zor durumlara düştü. İyi akıl hocası olanlar ise savaşları kazandı ve güçlerini perçinledi. Girişimcilik yolculuğunda da dizide iyi örnekleri olan akıl hocalarından yanınızda bulundurmalısınız. Onların verdiği fikirler, öğrettiği yöntemler ufkunuzu genişletmede size yardımcı olacak. 

4- Yılmadan Mücadele Etmek Zaferi Mutlaka Getirir

İlk sezona geri dönelim. Khaleesigeçmişte güçlü olan zaman içerisinde tahtı kaybeden bir ailenin mensubuydu. Zorla evlendirildi, hor görüldü, eşini ve hayattaki tek aile ferdi olan abisini kaybetti. Zorlu kuralları olan bir dünyada tek başına kaldı. Tüm bu yaşananlar onu yıldırmadı, tırnaklarıyla kazıyarak güçlenmeye ve fetihler yapmaya başladı. Onun bu karakteri taht iddiasını güçlü tutmasını ve en güçlü aday olmasını sağladı. Başarılı girişimcilere baktığınızda Khaleesi gibi zorlukların içinden çıkan, pes etmedikleri için başarıya ulaşan kişileri görmenizin nedeni tam olarak budur diyebiliriz.

5- Zorluklara Karşı Birlik Olmak Sizi Daha Güçlü Kılar

Jon Snow karşısına çıkan Ak Yürüyenler tehdidini fark ettiğinde bunun üzerinden tek başına gelemeyeceğini anlamıştı. Bunun için Daenerys ve Özgür Halk ile ittifak kurma stratejisini izledi. Bu ittifak ona güçlü bir ordu kazandırdı. Ölüm kalım savaşının kazanılmasında ise kurduğu bu güçlü ordunun payı son derece yüksekti. Dizinin bize öğrettiği en önemli şeylerden birisi de tüm zorluklarla tek başınıza savaşamayacağımız. Bazı şeylerin altından sadece ekip çalışması ile kalkabiliriz.