Uzun zamandır başarısız bir seyir sürdüren milli takımımız, Fransa maçında büyük başarı gösterdi. Pek çok olumsuz maçtan, tartışmadan, zorluklardan sonra, herkesi büyük sevince boğan Türkiye milli takımı 2-0’lık Fransa galibiyeti ile eski günlerine geri döndü diyebiliriz. Şenol Güneş ve Burak Yılmaz bu konuda önemli bir rol üstlendi. Zorlu bir rakip olan, herkesin “yenemez” dediği Fransa karşısında galibiyet almak Türkiye için önemli bir gelişmeydi. Biz de sizlere hala çalkantıları devam eden böylesi önemli maçtan çıkarabileceğimiz önemli dersleri derledik. 

“Yapamaz” Diyenlere İnanmayın

Fransa zor bir rakip, Türkiye kazanamaz” deniyordu. Ama azimle oynayan milli takım Fransa’ya sadece 4 şut şansı verdi. Bugün 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri grubunda birinci sıradayız. Size de yeni bir girişime yelken açarken, “olmaz, tutmaz, yapamazsın” diyenler olacaktır. Sizce onlara kulak asıp, hiç sahaya çıkmamalı mıydık?

 Asla Yılmayın

Şenol Güneş milli takımın başına ilk olarak 2000 yılında geldi. Eleme gruplarında aldığımız olumsuz sonuçların ardından, 2004 yılında görevinden ayrıldı. Bugün aynı konuma geri dönen Güneş, yönettiği takımla çıktığı 5 maçta 5 galibiyet almayı başardı. Belki daha önce başladığınız bir iş, istediğiniz gibi gitmedi. Belki daha önce gerekli motivasyona sahip değildiniz, ya da daha çok tecrübe edinmeniz gerekti. Güneş, “dahaönce olmadı, yine olmaz” diyerek bu görevi kabul etmeseydi, bugün yine bu galibiyeti alır mıydık?

 Geçmiş, Geçmişte Kalmıştır

Milli takım zor zamanlardan geçti. Üst üste gelen başarısızlıklar, halkın tepkisi, farklı çalkantılar… Futbola bu kadar önem verilen bir ülkede bu baskı altında profesyonel olmak kolay değil. Ancak geçmiş tatsızlıkların üstüne sünger çeken milli takım, herkesi şaşırtan ve mest eden bir motivasyonla sahaya çıkarak, harika bir oyun sergiledi. Hata yapmak değil, bundan ders alarak güçlenmektir önemli olan. Hatalara takılı kalıp, yapabileceklerinize engel olmayın. Dün kaçırdığınız goller, bugün skor tablosunda olabilir.

 Aklınızı kullanın ve azmi elden bırakmayın

“Felaket” manşetini atan France Football‘un internet sitesinde, Fransa’nın performansı “korkunç” olarak nitelendirilirken Türkiye için “fiziksel gücü, azmi, organize savunması ve hücum performansıyla haklı bir galibiyet alarak liderliği elde etti” denildi. Unutmayın ki başarı, akıl ve azimle doğru orantılıdır. Türk takımının bu tutumu girişimcilikte ne yapmamız gerektiğini de açıkça gözler önüne seriyor. Asla yılmaz, aklınızı kullanır ve hedeflediğiniz yolda azimli olursanız başarı sizin için de kaçınılmaz olacaktır.

 Kendinizi geliştirin

Uzun bir süredir A Milli Takım’a çağrılmayan Burak Yılmaz,yeniden milli formasına kavuşurken galibiyetleri de beraberinde getirdi. Birçok maçta takdirleri toplayan oyuncu, son yıllardaki en etkileyici performansını Fransa karşısında gösterdi. Fransa Milli Takım Teknik Direktörü Didier Dechamps, Burak Yılmaz’ın etkileyici performansını “Türkiye´de bir oyuncu çok önemliydi. O da Burak Yılmaz. Oyunun kurulması ve etrafındaki oyuncuların oyuna katılması anlamında çok önemli bir performans ortaya koydu” şeklindeki övgü dolu sözlerle değerlendirdi. Burak yılmaz 1,5 yıl forma giyememesine rağmen kendini geliştirmeye devam etti ve sonucunda güzel övgülerle karşılaştı. Girişimcilikte de bu çok önemlidir.İş hayatında bilmediklerimizi öğrenmek, kendimizi geliştirmek her zaman kazanç sağlar. Bu nedenle kendinizi geliştirmek, her girişimcinin sahip olması gerekenözelliklerden biri olmalıdır. Maçtan çıkarılabilecek dersleri sizler için derledik. Sizde kendi çıkarttığınız dersleri bizlerle paylaşabilirsiniz.