“Girişimcilik nedir?” diye sorulduğunda akıllara birçok şey gelmekle beraber biz de sizlere bu konu hakkında daha önce “Girişimcilik Nedir?” ve “Girişimci kime denir?” hakkında birçok bilgi verici yazı yazdık. Daha önceki yazılarımızı okumayanlar için kısaca tekrar değinecek olursak; “Girişimcilik, kar amacı güderek risk altına girip, iş kurmaya çalışmak.” diyebiliriz. Sürekli gelişen rekabetçi küresel pazarda iş kurmak, risk almak veya iş geliştirip yönetmek için harekete geçme durumudur.

Girişimci denildiği zaman ise statü sahibi, başarılı ve yüksek kazanç elde etmek için şirket kurmuş cesur insanlar akıllara gelse de tam olarak girişimcilik budur diyemeyiz. Kısmen doğru, kısmen yanlış olan bu tanımda eksik olan ya da yanlış olan yer, her girişimci şirket sahibi değildir ve olma zorunluluğu da yoktur. Yetenekbirikim ve cesaret özelliklerinin birleşimi girişimciyi meydana getirir. Bu üçü varsa her alanda kendinize girişimciyim diyebilirsiniz.

Özellikle teknoloji çağı da denilen günümüzde, girişimcilikle uğraşanlar bu işe e-ticaret ile başlıyor. E-ticaret kendi içinde birçok kola ayrılsa da günümüz de ekonomik kalkınma açısından büyük önem taşıyan Network Marketing’e ilgi bir hayli yoğun. Düşündüğümüz zaman bizim ülkemiz girişimci bir ülke diyebilir miyiz? Evet, özellikle son zamanlarda yapılan atılımlar ve bu atılımlara bağlı yükselen ekonomi ile rahatlıkla girişimci bir ülke olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu atılımlardan en yenisi ve en önemlisi yakın tarihte düzenledikleri “QNET Girişimcileri Güçlendiriyor” konseptli fuarla QNET Türkiye firması. Fuarda firmanın ürünleri tanıtılırken bağımsız temsilcilerine fuarda hem ürünler hakkında hem de girişimcilik hakkında çeşitli bilgi verici seminerler ve konferanslar gerçekleştirildi.

İnsanların kendi işini kurmalarına öncülük eden QNET, fuarda sektörle ilgili önemli ayrıntıları da girişimcileri ile paylaştı. QNET Türkiye, Orta Asya ve Rusya Bölge Müdürü Cem Geyik, fuarda Türkiye’deki üretimi arttıracaklarından, ihracat kapasitesini yükseltmeyi hedeflediklerinden ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı amaçladıklarından da bahsetti. Cem Geyik, iş hacminin genişlemesi ile her geçen yıl büyüyen bir şirket olduklarına değindi. Konuşmasında sermayesiz iş kurma ve kendi zamanını yönetme gibi fırsatlar sebebiyle birçok kişinin tercih sebebi olduğunu da vurguladı.

Cem Geyik, “Türkiye girişimci bir toplum mudur?” sorusunu: ”Türkiye pazarının taşıdığı potansiyel ve genç nüfusa sahip olmanın verdiği avantajlar ile doğrudan satış Türkiye’de dünya ortalamasının üzerinde büyüyor.” diyerek yanıtlıyor.

Bugün sadece kaliteli ürün üretmek satış yapabilmek için yeterli değildir. Bir şekilde çeşitli organizasyonlar düzenleyerek katılımcılarla iletişim kurabilmek gerekir. Onların ihtiyaçlarına hızlı ve doğru bir şekilde cevap vermek için bu tarz organizasyonlar firmalar için büyük önem teşkil eder.Fuarlar bunun için biçilmiş kaftandır. Fuarların sektörün gelişime katkı sağladığı yadsınamaz bir gerçek. Yenilikleri takip etmek

, kendinizi geliştirmek, ileriye dönük işlerinize katkı sağlamak için fuarlar, müşterileriyle üreticileri buluşturan bir köprüdür. Bugün çeşitli yerlerde düzenlediği fuarlarla bağımsız temsilcileri ile bir araya gelen QNET çalışanlarına ve iş ortaklarına verdiği değeri bir kez daha gözler önüne seriyor.