Girişimcilik, son zamanlarda hayatımızda o kadar önemli bir yer kaplıyor ki insanlar, gelecekte girişimciliğin ne duruma geleceğini sorgulamaya hatta bununla ilgili öngörülerde bulunmaya başladı. Girişimcilik, belki bundan on yıl öncesine kadar birçok insanın yabancı olduğu bir işken, şu an hemen hemen herkesin bir şekilde ek gelir olarak yaptığı iş haline geldi. Hatta, gelecekte girişimcilikle uğraşan insan sayısının artarak devam etmesi bekleniyor.

Adını sıkça duyduğumuz Network Marketing, girişimciliğin en önemli kollarından biri haline geldi. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte daha da yayılan, içinde bulunduğumuz zaman diliminin ticaret sistemi olarak görülen ve doğrudan pazarlamanın daha üst bir türü olan network marketing, içerisinde yer alan insanların tamamen kendi emeği ile doğru orantılı gelir sağmasına imkan veren bir oluşumdur. Ayrıca Avrupa Girişimcilik Raporu’na göre, ülkemiz girişimcilikte birçok Avrupa ülkesini de geride bırakıyor. Network Marketing sistemi, temelde 4K kuralına dayanıyor: “Kullan, kullandır, kazandır, kazan.” Bu sistemde başarılı olabilmeniz, ağ organizasyonunuzdaki kişilerle ne derece ekip olabildiğinizle alakalıdır. Onlar kazandıkça siz de kazanırsınız. Ülkemizde de her geçen gün network marketing yapanların sayısı katlanarak artıyor. Network marketing’i bu kadar cazip hale getiren başlıca sebeplerden biri, her şeyden önce kişiye kendi işinin patronu olma imkanı vermesidir.

Dünya ortalamasının son verilerine göre,network marketing sistemi oranının %47 olduğu, ülkemizde ise geçen yıla kıyasla 4 puan artarak %48’e yükseldiği görülmektedir. Araştırmada, bir kişinin iş kurma arzusunu etkileyen 3 parametre kullanılmış. Bunlar; arzu, uygulanabilirlik ve toplumsal baskıya karşı kararlılık. Bu kriterler ve rakamlar ele alındığında, ülkemizin girişimcilik konusunda diğer Avrupa ülkelerine oranla daha önde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Türkiye’de Network Marketing’in en önemli temsilcisi QNET, dünya üzerinde milyonlarca bağımsız temsilci ile çalışmakta. Mevcut öngörüler de yakın gelecekte girişimci adayları için Network Marketing sisteminin büyümeye ve önemini arttırmaya devam edeceğini söylüyor.

 

 

Etiketler: