Girişimcilik çeşitlerine geçmeden önce girişimci ve girişimcilik kavramlarını bir kez daha hatırlamakta fayda var. Genel anlamda girişimci, maddi bir kâr amacıyla iş kuran veya hali hazırda var olan bir kurumun temsilcisi olarak tanımlanabilir. Girişimci her ne kadar temelde kâr amacı gütse de tabii ki tek amaç bu değildir. Ortada mutlaka toplum faydasını gözeten bir değer olmalıdır.

1. Ticari Girişimcilik

Bu girişimcilik türü en yaygın olanlardan biridir ve burada kurulacak iş için gerekli sermayeyi şahıs veya şahıslar karşılar. Kişi veya kişiler mevcut deneyimlerinden yola çıkarak yeni bağımsız bir şekilde iş fikirlerini hayata geçirirler. Bu girişimde adından da anlaşılacağı üzere temel amacı maddi bir çıkar elde emektir ve bütün planlamalar kar sağlamak üzerine kuruludur. Girişimi gerçekleştirecek olan kişi veya kişiler mevcut fırsatları hakkıyla değerlendirme kabiliyetine sahip olmalıdır. Bu girişimcilik türüne örnek vermek gerekirse, Nevzat Aydın’ın 2001 yılında kurduğu Yemeksepeti bu tür için en iyi örneklerden biri. Nevzat Aydın o zamanlar kolay kolay cesaret edilemeyecek bir işe cesaret etti ve kurulduğu günden 14 yıl sonra ciddi bir yatırım alacak girişime imza attı.

2. Kamu Girişimciliği

Bu girişimcilik türünde kişi veya kişiler yoktur buradaki sermaye tamamen kamudan gelmektedir. Dolayısı ile mevcut girişim riskleri de kamuya ait olmaktadır. Piyasada yer alan ürünlerin devlet eliyle üretilmesi anlamına gelir. Devlet Malzeme Ofisi (DMO) tarafından hayata geçirilen “Tekno Katalog”, teknokentlerde aktif olarak faaliyetlerde bulunan girişimcilerin, girişimlerini hayata geçirme aşamasında ihtiyaç duydukları tüm süreçlerde destek olan bir kamu alım ekosisteminin oluşturulmasını amaçlayan bir kamu girişimidir.

3. Sosyal Girişimcilik

Toplumsal sorunlar karşında duyarlı olan insanların sorunları çözmek için kurduğu kitlesel girişimin adıdır. Sosyal girişimci olmak isteyen kişinin çevresel ve toplumsal konulara karşı duyarlı olması gerekmektedir. Diğer girişimcilik türlerinden farklı olarak buradaki öncelik toplumsal soruna çözüm bulmaktır. Çöp(m)adam projesini bu türün en iyi örneğidir. Bu girişimcilik tamamen geri dönüşüm üzerine kurulu ve kadınların kullanılmayan atık durumdaki malzemelerden kreatif ve sürdürülebilir ürünler üretip satışa sunmasına olanak veren bir platformdur. Özellikle kadınların ekonomik özgürlüklerini elde etmesi ve bu konuda istihdam yaratılmasına katkıda bulunan bir projedir.

4. Bağımsız Girişimcilik

Bir firma çatısı altında toplanan bireylerin, kendi networkleri doğrultusunda ürün veya hizmet sattıkları girişimcilik türüdür. Bunun dışında depo, üretim bandı ve diğer unsurlar bulunmadığından yüksek sermaye gerektirmeyen girişimciliktir. Buradaki en büyük sermaye kişinin networküdür. QNET gibi ülkemizde 2010 yılından beri faaliyet gösteren network marketing alanında bağımsız temsilcileri buna örnek gösterebiliriz.

Girişimcilik kavramını daha detaylı okumak için tıklayın.