Hangi işte çalışıyorsanız çalışın, ne yapıyorsanız yapın ama yaptığınız her şeyde kararlı olun. Karar, her zaman kolay verilen bir şey değildir ama en kötü karar bile kararsızlıktan daha iyidir. Eğer doğrudan satış gibi işlerle uğraşıyorsanız, kararlı olmak daha önemli bir hale gelmektedir. Bunun temel sebebi ise bu işte kabul görme kadar reddedilme olasılığının da olmasıdır.

Diyelim ki, QNET gibi network marketing şirketinde doğrudan satış işi yapacaksınız. İlk aşamada yakın çevrenizden başlayarak ürün satışı yaptınız. Sonra networkünüzü genişleteceğiniz aşamada çeşitli nedenlerden dolayı satış işi beklediğiniz gibi olmadı. Bu şekilde ilk engelde kendinizi bırakırsanız başarısız olursunuz. Daha önceki yazılarımızda reddedilmek ile ilgili çeşitli konulara değinmiş ve David Sharma, TG Kintanar, Donna Imson gibi başarılı network marketing liderlerinin hayatlarında çeşitli reddedilmeler yaşadıklarından bahsetmiştik. Peki, onların başarılı olmasının sırrı neydi? Hepsinin ortak noktası, kararlı olmalarıydı! Onlar inandıkları şeyin peşinden gittiler. Reddedilmeler, engeller onları yolundan çevirmedi çünkü onlar kararlıydılar.

Başarı sadece çok çalışarak elde edilmez. Başarıyı destekleyici unsurlar vardır. Azimli olmak, emek vermek ve kararlı olmak gibi… Hepsi aslında başarının sürecinin bütünsel bileşenleridir. Doğrudan satış işini yapacaksanız önce bu işi ne kadar çok istediğinizden emin olun. Eğer bu işi gerçekten yapabilecek inanca sahipseniz kendinize şu telkinde bulunun: “Her ne olursa olsun yolumdan dönmeyeceğim”. Bu sözler size başarının kapılarını açmaya başlayacaktır.

Doğrudan satışta başarı kapısını sonuna kadar açmak isterseniz kararlı olmanın dışında, kendinize olan inancınız, network yönetiminiz, ürününü sattığınız firmanın bilinirliği ve bağımsız temsilcilerine verdiği değer gibi önemli etmenler de vardır. Örneğin, QNET kurulduğu günden beri “dünyaya değer katmak için kendini geliştir” anlayışını benimsemiş ve her zaman Bağımsız Temsilcilerinin başarılı olmaları için sağladığı imkanlar ile destek olmuştur. Başarı dediğimiz şey kendiliğinden gelen bir şey değildir. Bu yüzden onu istemeli ve onu elde etme yolunda ne gerekiyorsa yapmalısınız. Bunun için yukarıda bahsettiğimiz gibi en temelde gerekli olan iki şeyden biri inanç ,diğeri ise kararlılık. Bu iki unsuru bünyenizde barındırıyorsanız başarı size çok yakın demektir.

Girişimcilikte kararlı olarak başarıyı yakalamış liderlerin başarı sırlarını okumak için tıklayın.