Herkesin başarıya ulaşmak için geçmişte edindiği tecrübelerden yararlandığı bir yol haritası vardır. Bu yazımızda ise bu yol haritasında öne çıkan maddeleri sizlere aktaracağız.

Motivasyon Sağlamak: Bir girişimciyi başarıya götüren en önemli unsurlardan birisi şüphesiz ki motivasyondur. Bu unsur öyle önemlidir ki, birçok kişi için iş kurma döneminde finansmandan bile daha güçlü bir etmendir. Bunun temel sebebi ise paranın aslında tüm sorunların üstesinden gelemeyeceğidir. Paranız olduğunda iş kurabilirsiniz. Kurduğunuz işi yönetebilirsiniz ama karşınıza çıkan sorunlu ve stresli dönemlerde sizi motivasyonunuz ayakta tutar. Karşılaştığınız sorunlar yıldırıcı olmamalıdır. Motivasyonunuzun eksik olması iş fırsatlarını bile kaçırmanıza neden olabilir.

İş Fikrini Belirlemek: Motivasyon kaynağınızı belirledikten sonra ikinci en önemli unsur ise iş fikrini belirlemektir. Bazı iş fikirlerinde çok ciddi riskler bulunmaktadır. Bu riski göze alamayan bir çok girişimci adayı girişimini hayata geçirememektedir. Burada önemli olan alternatif girişimlere yönelmektedir. Örneğin, QNET gibi doğrudan satış lideri bir şirketin bağımsız temsilcisi olmak, hem risk oranınızı azaltır hem de size size büyük bir networkün kapılarını açar.

Networkü Genişletmek: Bir girişimcinin hedefine ulaşabilmesi için belli başlı konularda düzenli bir çalışma içerisine girmesi gerekir. Network genişletme aşamasında çevreniz ile iyi ilişkiler kurmanız bu süreci hızlandırır. İnsanlar zaten bildikleri bir markanın ürününü kullandıkları için satış işleminin olumlu sonuçlanma ihtimali oldukça yüksektir. Sizi tanıyan ve sattığınız ürünleri alan networkleriniz ise kısa sürede çevrelerine de sizden bahsedip networkünüzün hızlı bir şekilde genişlemesine destek olacaktır.

Ön Değerlendirme Yapmak: Hangi işi yapacak olursanız olun mutlaka ön değerlendirme yapın. Bu size yapmayı düşündüğünüz işi yapıp yapamayacağınız konusunda sağlam bir ipucu verir ve sizi yönlendirir. Yapacağınızı işin, satacağınız ürünün artılarını ve eksilerini bilmek size daha iyi bir iş ortamı sağlar.

İş Geliştirme Aşaması: Yaptığınız ön değerlendirme sonrasında işe girdiniz ve geliştirmek istiyorsanız yapmanız gereken yeni iş kalemleriniz var demektir. Sizinle aynı işi yapan ve başarıya ulaşan kişilerin hikayelerini dinlemek hem bir ilham kaynağı olacak hem de içinde bulunduğunuz durumu anlamanıza yardımcı olacaktır. Yapacağınız işi geliştirirken o işle alakalı bolca okuma yapmak ve eğitimlere katılmak işinizi geliştirmede bolca fayda sağlayacaktır.

Girişimcilikte en büyük başarılardan birini yakalayan Joseph Bismark’ın başarını sırrını okumak için tıklayın.