Aristotales, “Madem ki alışkanlıklarımızın kölesiyiz, o zaman iyi alışkanlıklar seçmeliyiz.” demiştir. Alışkanlıklar, kim olduğunuz ve kim olacağınız ile alakalıdır. Peki, başarılı bir girişimci olmak isteyen insanların sahip olması gereken alışkanlıklar nelerdir? Yazımızın devamında buna yer verelim…

Düzenli Olarak Kitap Okuyun

Kitap okumak, insanın fikir yapısını, hayal dünyasını geliştirir; sözcük dağarcığını arttırır, insana bilgi ve birikim kazandırır. Aynı zamanda en kolay ve en etkili öğrenme yoludur. Gelişen dünya ve iş hayatında öğrenilmesi gereken çok fazla şey var. Zamanı yakalamak için kitap okumayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Başarılı İnsanlarla Arkadaşlık Edin

Başarılı insanların çoğu, başarı formüllerini başka insanlarla paylaşmaktan keyif duyarlar. Bu insanların kendilerine olan güvenleri bir süre sonra çevresine de bulaşabilir. Böyle insanlarla arkadaş olmaktan çekinmeyin. Hedeflerinizi ve planlarınızı paylaşın. Fikir alışverişinde bulunmaya çalışın ve tavsiyelerini dinleyin.

ne Erken Başlayın

Güne ne kadar erken başlarsanız, kendinize, işlerinize ve sevdiklerinize ayıracağınız zaman miktarı da bir o kadar genişler. Erken kalkmayı günlük yaşamınızın en önemli alışkanlığına dönüştürün. Alarmınızı uyanmanız gereken saatten 10 – 15 dakika önceye kurun. Unutmayın, günün en verimli saatleri, sabahın ilk saatleridir.

Bir Akıl Hocanız Olsun

Bazen kendi kendimize yetemediğimiz anlarımız veya içinden çıkamadığımız durumlarımız olabilir. Böyle zamanlarda güvendiğimiz akıllı kişilerden yardım alabiliriz. Çünkü bazen bizim düşünemediğimizi başkası, onun da düşünemediğini bir başkası düşünüp bizi aydınlatabilir.

Pozitif Düşünün

İnsan ancak belirli şartları oluşturarak ve önce kendisini tanıyarak pozitif düşünmeyi ve bunu alışkanlık haline getirmeyi başarabilir. Sadece söyleyerek pozitif düşünemezsiniz. Bunu yapmak için kendinize zaman ayırmalı, çatışmalardan uzak durmalı, korkularınızla yüzleşmelisiniz.

Düzenli Olun

Fiziksel dağınıklık bir süre sonra dikkat dağınıklığına da sebep olabilir. Bu dağınıklık kendi iç düzenimizi etkilediği gibi hedeflerimize odaklanmamızı da etkileyebilir. Her gün ev ve ofisinizi düzenleme işine biraz da olsa zaman ayırarak bu alışkanlığı kazanmaya çalışın.

Zamanınızı İyi Yönetin

Bir şeyi başarabilmek için gerekli olan alışkanlıklardan biri de etkili zaman yönetimidir. Zamanınızı ne kadar iyi kullanabilirseniz başarıya giden yolda da şansınız o kadar artacaktır. Bunun için kendinize uygun bir planlı sistem bulun ve bu sistemi uygulamaya alıp hayatınızın olmazsa olmazlarından yapın.

Zaman yönetimi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız hazırladığımız yazımızı okumanızı öneriyoruz.