Hayalperest bir kişiliğiniz mi var veya var ama gölgeler altında mı? Aslında hayallerini gölge altında bırakmanın hayal gücüne sahip olamamakla arasında bir fark yoktur. Ayakların var ama onları kullanıp koşamıyorsan durandan, bekleyenden de pek farkın kalmayacaktır.

Girişimcilik konusunda hayal edemeyeceğiniz hiçbir şey yok. Ufkunuzu, düşüncenizi açıp arama yoluna girmelisiniz. Hayallerinizin odak noktasına yoğunlaşmalı ve bu konu hakkında alt satırlar aramalı, at gözlüğünden kurtulmalısınız. Sonucunda varmak istediğiniz nokta net ve berrak olmalı. Kafanızı başka düşünceler fikirler meşgul etmemeli. Hayal zihninizde ne kadar canlı olursa o kadar motive edici olur.

 

Artık hayal etmenin ötesine adım atmaya geldiğinde ise çalışmalarınızın sorunları karşısında pes edip, hayallerinizden vazgeçmeyin. Yorucu bir sürecin başlangıcında zorluklarla yüzleşmekten dolayı umudunuz kırılabilir. Bu noktada hayallerinize ve ulaşmak istediğiniz nihai amaca odaklanın. Hedeflerinize giden yolda amaçlarınızdan sapmamak sizin elinizde. “Gerçek girişimci hayal eden değil, yapandır’’ demiş Nolan Bushnell. Adım attığınız an hayallerinize olan yürüyüşünüzün başladığı andır!

 

Başlarken ve zorluklarla mücadele ederken en büyük yol arkadaşınız sabır olacak. En kötü anlarınızı atlatmanızda size rehberlik edecek, soğukkanlılıkla ilerlemenizi sağlayacak. Dünya üzerinde zorluk ya da hata olmadan ilerleyen bir süreç yoktur. Önemli olan bunlara karşı nasıl bir sabır göstereceğinizdir. Sabrınız ne kadar fazla ise kendinizi o derece güçlü görebilirsiniz.

Bu kadar aşamadan sonra artık meyvelerimizi toplamanın vakti gelmiş olabilir. Odaklandığınız hayallerinize emin adımlarımızla yol almışsınızdır. Düşlediğimiz gelecek kapımızda ve başarıya çok bir yol kalmamıştır. Vince Lombardi’nin de söylediği gibi: “Herhangi bir şeyde başarılı olmanın tek yolu, uğruna her şeyini ortaya koymaktır.”

Olmak istediğiniz yeri aslında yapmakta olduğunuz şeyde göreceksiniz! Ve unutmayın başarılarınızın henüz başlangıcındasınız. Hayal edin, çalışın, sabredin ve başarın…

 

 

Başlama motivasyonunuzu daha yüksek tutmak istiyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.