Günlük hayatımızda aslında hiç ilgimizi çekmeyen, bizim için faydası bulunmayan teklifler alıyoruz. Bu teklifleri çoğu zaman kibarlıktan veya kıramadığımız için istemesek de kabul ediyoruz ve kendimizi hoş olmayan bir duruma sokuyoruz. Zamanımız zannettiğimizden çok daha kıymetli ve biz bu kıymetli zamanı istemsiz bir biçimde, istemediğimiz koşullarda “hayır” diyemediğimiz için harcıyoruz.

Zaman özellikle girişimciler için hayati bir öneme sahiptir. Dikkatli davranmayıp her “hayır” diyemediğimiz teklif geleceğimizi olumsuz anlamda etkileyebilir. Zaman hızlıca akıp giderken tek bir sözcüğü söyleyemediğiniz için zamanınızdan veya planlarınızdan vazgeçebilir veya erteleyebilirsiniz. Bunu yapmayın, her şey aslında ağzınızdan çıkacak tek bir kelimeye bakıyor.

Ağzınızdan çıkaramayacağınız tek kelime sadece zaman kaybı yaşatmayacaktır. Bunun yanında enerjinizin de azalmasına sebep olacaktır. Girişimcilik bir noktada zamana karşı yarışmaktır ve bu uzun yarışı tamamlayabilmek için yüksek bir enerjiye sahip olmanız gerekmektedir. Ağzınızdan “hayır” kelimesini çıkaramadığınızda üzerinize yeni bir görev almış olacak ve enerjinizin belirli bir kısmını bu yeni göreviniz için harcamak durumunda kalacaksınız.

Zaman ve enerji kaybettiğiniz bir süreçten geçtiğinizde bu durum doğrudan motivasyonunuza yansıyacaktır. İşinizi yetiştirememek ya da onu yapacak enerjiyi kendinizde görememek motivasyonunuza olumsuz anlamda yansıyacaktır. Motivasyonun bozulması ise kar topu etkisi oluşturabilir, gittikçe büyüyerek dönülmez bir noktaya gelebilir. Girişimcilik onu hayata geçirecek kişinin ruh haliyle ilintilidir ve küçük gibi görünen durumlar bile büyük olumsuzlukların başlangıcı olabilir.

Çevrenizdeki insanlara “hayır” diyememek zaman, enerji ve motivasyon gibi girişimliğin temel gereksinimlerine zarar verebilir. Bunun için bir teklifi kabul etmeden önce düşünmek ve yeri geldiğinden reddedilmek sizi olumsuzluklara karşı koruyacaktır.

Zaman yönetimi ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz bir diğer yazımızı okumanızı öneririz.