Ürün ve hizmet satışı yapabileceğiniz yüzlerce pazar var. Bu pazarlar içinden hedeflediğiniz pazarı iyi tanımanız yapacağınız işte başarılı olmanız konusunda oldukça etkilidir. Eğer yer alacağınız pazarı iyi tanımaz ve o pazarın dinamiklerine hakim olmasanız fırsatları göremez ve doğal olarak tam anlamıyla kazanç sağlayamazsınız. Bu yazımızda sizlere hedeflediğiniz pazarı yakından tanımanızı sağlayacak önemli noktalardan bahsedeceğiz.

 

Ürününüz ya da Hizmetinizi Çekici Kılan Unsurları Bulun

 

Bir ürün veya hizmet satmadan önce onu eşsiz kılan ve tüketiciye yani müşterilerinize sağladığı faydayı bulun. Bu fayda sizi nihai satışa götürecek en büyük avantajlardan biridir. Unutmayalım ki ürünü tanımak pazarı tanımanın kapısını açar.

 

Ürünü Pazarlarken Hangi Duyguya Yönleneceğinize Karar Verin

 

Bazı ürün ve hizmetler duyguya bazıları ise mantığa odaklıdır. Örneğin, satacağınız ürünün şık olması kişinin duygularına hitap eder. Ancak ürünün fonksiyonel olması, hayatı kolaylaştırması daha çok mantığa hitap eder. Ürününüzün hangisine daha uygun olduğunu keşfederseniz pazarınızdaki ortak duyguyu anlayabilirsiniz.

 

Rakiplerinizde Göre Avantajlı Noktalarınızı Keşfedin

 

Sattığınız ürün ve hizmeti kendi üretiminiz değilse, muhtemelen sadece siz satmıyorsunuzdur. Bu yüzden aynı ürünü satan rakiplerinize göre nasıl rekabet avantajı kazanabilirsiniz? Bu sorunun cevabı hedeflediğiniz pazarı tanımanız konusunda size yardımcı olacaktır. Böylelikle ürününü sattığınız markanın pazardaki konumunu da keşfedebilirsiniz.

 

Kaç Kişinin Sizin Ürününüze İhtiyaç Duyabileceğini Düşünün

 

Bir ürünün satılması için o ürüne talep gerekmektedir. Eğer çevrenizde satacağınız ürüne ihtiyacı olan kişiler yoksa bu durum sizi ilk aşamada zorlayacaktır. Mesela hiç arabanın olmadığı herkesin bisiklete bindiği bir yerleşim yerinde akaryakıt istasyonu açmak mantıklı değildir. Ürününüze ihtiyaç duyabilecek kişi sayısını öngörmek pazar hacminizi ortaya çıkaracaktır.

 

Hedef Kitlenizi (Müşteri Profilinizi) Oluşturun

 

Hedef kitlenizi oluşturmadan ürün ve hizmetiniz dünyanın en iyisi olsa da satış yapamazsınız. Ürününüzün hangi cinsiyete, yaş aralığına, gelir düzeyine daha çok hitap edeceğini düşünün. Bu düşünme sonrasında karşınıza bir müşteri profili çıkacaktır. Pazarda yönlenmeniz gereken kişiler de tam olarak bu müşteri profilidir.

 

Ürününüzün Fiyat-Performans Ölçümlemesini Yapın

 

Tüketiciler bir ürünü alırken o ürünün sağladığı faydaya bakar. Bunu ölçerken en basit yöntem olan fiyat-performans değerlendirmesi yapar. Eğer bir ürün fiyatına göre fazla fayda sağlıyorsa tüketici o ürünü satın almaya devam eder. Sizde ürün ve hizmetiniz ile ilgili fiyat performans değerlendirmesi yapın. Pazardaki varlığınızın uzun süreli olması bu değerlendirmede karşınıza çıkacak sonuca bağlıdır.

 

Bir girişimci nelerden kaçınmalıdır? Bu sorunun cevabını da görmek isterseniz yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.