Her Girişimcinin Kaçınması Gereken 5 Davranış

Başarıya ulaşan yolun tecrübelerden beslenen bir yol haritası vardır. Bununla birlikte başarısız olan insanların yaptığı ortak hatalar da bulunmaktadır. Bu yazımızda başarısız olmanıza neden olabilecek ve yapmamanız gereken davranışları sizler için sıralayacağız.

Gerekli İletişimi Kuramamak

İletişim işiniz olduğu kadar hayatın her alanında büyük bir öneme sahiptir. İletişimin kalitesini ve becerilerinizi yükseltmek, doğru orantılı olarak işinize de yansıyacaktır. İletişim, satış sürecinde müşteriyi ikna edebilmeniz açısından oldukça büyük öneme sahiptir. Müşterilerinizle kötü iletişim kurmanız reddedilmeyle sonuçlanacak satış sürecine ve zaman israfına yol açacaktır. Unutmamalısınız ki, kaçan fırsat büyük ve hayatınızda karşınıza bir daha çıkmayacak kadar değerli olabilir.

Geri Bildirimleri Önemsememek

Başarınız aslında sizin düşüncenizden ziyade çevrenizdekilerin değerlendirmesiyle daha objektif ölçülebilir. Bu nedenle yaptığınız çalışmalar sonrasında iş arkadaşlarınıza ve müşterilerinize yorumlarını sormalısınız. Bir eksikliğiniz geri bildirim olarak karşınıza çıkarsa bunu gidermek için çabalamalısınız. Önemsenmeyen yorumlar yanlış yolda yürümeye devam etmenize neden olabilir.

Kötü Ürün ve Hizmet Sunmak

Müşteri memnuniyetinin temelinde iyi ürün ya da hizmete sahip olmak vardır. Müşterinize sunduğunuz ürün ya da hizmetin kalitesinden emin olmalısınız. Günümüz tüketim alışkanlıklarında memnuniyetsizlik çok hızlı yayılır ve bu durum başarısızlığı kaçınılmaz kılar. QNET gibi ürün ve hizmetleri yıllardır tüketici memnuniyeti kazanmış bir şirketle çalışmak size bu konuda önemli bir güvence sağlayacaktır.

Özenli Davranmamak

Yaptığınız işin her adımına özen göstermelisiniz. İşinizi özensiz yapmanız iş arkadaşlarınız ve müşterileriniz tarafından kolaylıkla anlaşılacaktır. Oluşan algı ise sizin hakkınızdaki düşüncelerini olumsuz yönde etkileyecektir. Bunun yanında özensiz davranmak hata yapma riskinizi artıracaktır. Girişimcilikte en ufak hatalar bile geri dönülemez zararları beraberinde getirebilir.

Plansız Hareket Etmek

Eğer bir girişimci iseniz atacağınız her adımı öncesinden planlamış olmanız gerekmektedir. Yaptığınız işle alakalı olarak kısa, orta ve uzun vadeli planlar yapmalısınız. Hedeflerinizi bu planlara uygun olarak belirlemeli, bir adımı tamamlamadan diğerine geçmemelisiniz. Girişimcilik günübirlik olarak ilerlemeye uygun bir alan değildir. Bundan dolayı plansız hareket etmekten kaçınmalısınız.

Girişimcilerin yapması gerekenlere de göz atmak isterseniz yazımızı okuyabilirsiniz.