Girişimcilik kavramı 21. yüzyılın ilk çeyreğinde popüler hale gelmiş durumda. Bugünlerde birçok ekonomistin, politikacının, akademisyenin ve işadamının dilinden düşmeyen kavramlardan birisi girişimcilik. Peki tam olarak nedir bu girişimcilik? Neden bu kadar önemlidir?

Girişimcilik, en genel ifadeyle kar amacı ile riski üstüne alan ve iş kuran kişinin yaptığı atılımlardır. Girişimcilik son zamanlarda her yerde sıkça bahsedilen bir konu haline geldi. Teknolojinin gelişimi ile birlikte insanlar kafalarındaki projeleri hayata geçirmek için atılımlar yapmaya başladılar. Kurumsal şirketlerdeki çalışma şartlarının genelde ağır olması ve daha fazla para kazanma düşüncesi genel olarak insanları yeni girişimler yapmaya yönlendiriyor.

Ancak girişimcilik tanımının size söylemediği bir diğer şey, girişimciliğin insanların kariyerlerini oluşturmak, hayallerini gerçekleştirmek ve işlerini kendi tercihleri ​​doğrultusunda yönlendirmek için yapmış olduklarıdır. Her şey kendi şartlarına ve kurallarına göre bir hayat kurmakla ilgilidir. Patron yoktur, sınırlamalar yoktur. Kimse sizi hep aynı noktada tutamaz, ilerlersiniz. Girişimciler, içinde bulundukları dünyayı herkes için daha iyi bir yer haline getirmeye çabalarlar ve ilk adımı atarlar.

Özellikle gün geçtikçe yayılan, Network Marketing’i de bir girişimcilik örneği olarak gösterebiliriz. Doğrudan satışın geliştirilmiş bir türü olan Network Marketing (ağ pazarlaması), genellikle evden çalışan bağımsız temsilciler tarafından birebir satışlara dayanan bir iş modelidir. Bu kadar ön plana çıkmasının sebebi ise herkese eşit fırsatlar sunması, başlamak için bilgi ve deneyim gerektirmemesi ve çalışma saatlerinin kişinin kendisi tarafından belirlenmesi olarak görülebilir.

Girişimci nedir? Girişimci kimlere denir?

Girişimci, mal ve hizmet üretimi yapmak amacıyla üretim unsurlarını en kazançlı koşullar altında bir araya getiren kişiye denir. Risk alır ve iş projesini hayata geçirir. Girişimci olan kişi para kazanır ama aynı zamanda ekonomik bir değer üretir. Başka kişilere de istihdam sağlar. Yetenek, birikim ve cesaret özelliklerinin birleşimi girişimciyi meydana getirir.

Ancak, girişimcinin tanımı bir iş veya iş yeri yaratıcısı olmaktan çok daha fazlasını içerir. Girişimciler dünyanın en güçlü trafolarından bazılarıdır. Elon Musk’tan Mars’a Bill Gates ve Steve Jobs’a bilgisayar göndermesi, bilgisayarları her hanenin bir parçası haline getiriyor, girişimciler dünyayı farklı hayal ediyorlar.

Gerçek Girişimcilerden Girişimciliğin Anlamı

NicholeNicole’un Kurucusu Altimese Nichole diyor ki,“Birçok insan girişimci olmaktan heyecan duyuyor, ancak gerçeklerle ve zorluklarla karşılaştığında cesareti kırılıyor. Girişimcilik, heyecan duygularınızın ötesinde hedeflerinize bağlı kalmak demektir. Hedeflerinize giderken azimli olun ve nedeniniziaklınızda bulundurun.”

Measure Match’in Kurucusu ve CEO’su James Sandoval diyor ki,Girişimci olmak, baştan sona kendi yolunuzla (muhtemelen çok riskli) bir girişime atılmak anlamına gelir ve asla ama asla pes etme.”