Konuşma, her bireyin günlük yaşantısında normal olarak yaptığı bir eylemdir diyebiliriz. Dikkatli veya dikkatsiz konuşmamız ailemiz ve arkadaşlarımız tarafından çok önemsenmeyebilir. Fakat konuşma eylemi doğrudan satışta oldukça önemlidir ve ustaca kullanmak gerekir. Bu yazımızda size hitabetinizi geliştirmenin yöntemlerini aktaracağız.

 

Özgüveni Elden Bırakmayın

Güzel ve etkili bir konuşmayı etkileyen bazı faktörler vardır. Bunlar; sosyal fobiler, özgüven eksikliği, bilgi eksikliği, cesaretsizlik… gibi sıralanabilir. Konuşmaya başlamadan önce güveninizi toplamalı ve o konuda karşı tarafı etkileyebileceğinize kendinizi ikna etmelisiniz. Şunu unutmayın ki kendine güvenen bir insanın ağzından çıkanlar her zaman ilgi çekici olur.

Özgüveninizi artırmak istiyorsanız bu yazıyı tamamladıktan sonra “Özgüveninizi Artırmanın Yolları” başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

 

Sözcük Seçimine Dikkat Edin

Güzel ve etkili konuşmak en temelinde güzel sözcükleri bir araya getirebilmektir. Aklınızda “Doğru sözcük seçimini nasıl yaparım?” diye bir soru belirdiyse hemen yanıtlayalım. Kuracağınız cümlelere yerleştireceğiniz sözcükler karşı tarafta saygı, kolay anlaşılırlık ve duygu uyandırmalı. Satış yapmadan önce aklınızda oluşan cümleleri tekrar düşünün. Bahsettiklerimizi hazırladığınız cümleler başarabiliyor mu? Eğer başaramıyorsa tekrar üzerinde çalışmanızda fayda olacaktır.

Karmaşadan Uzak Durun 

Açık ve net konuşmak her zaman daha iyidir. Karşı taraf söylediklerinizi ne kadar anlıyorsa iletişim kurmakta o kadar başarılı olabilirsiniz. Anlaşılabilirliği artırmak için dolaylı anlatımdan uzak durmalısınız. Konuya mümkün olan en kestirme yoldan gitmeli ve dinleyiciyi peşinizden sürüklemelisiniz. Bunun yanında uzun cümleler kurmaktan kaçınmalı, cümleleri ideal uzunlukta tutmalısınız. İdeal cümle uzunluğunu ise maksimum on kelime olarak düşünebilirsiniz.

Yukarıda sıraladığımız iç maddeyi uygulamaya özen gösterdiğinizde daha etkileyici bir hitabete sahip olacağınızdan eminiz. Satış ve ikna kabiliyetinizi artırmak için sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.