Girişimci olmayı kendi işini sahibi olup hayallerini gerçekleştirmeyi herkes ister. Girişimci olmak sizin ne kadar cesaretli olduğunuz ve kendinize ne kadar inandığınız ile ilgilidir. Eğer kendinizi nasıl motive edeceğinizi biliyorsanız içinizdeki girişimciyi keşfetmeye hazırsınız demektir. Motivasyon dediğimiz kavramının temelleri oldukça eskiye hatta ilkçağ filozoflarına kadar uzanır. Sanayi Devrimi’yle birlikte başlamış ve çalışanların verimini artırmada bir araç olarak görülmüştür. İlk çıktığı zamanlarda motivasyon sadece “isteklendirme” olarak görülse de günümüzde “hedefe yönelik çalışmaların gerçekleşmesini sağlayan bir süreç” olarak ifade edilmektedir. Günümüzde şirketlerin en çok önemsediği unsurların başında gelmektedir.

 

Sadece motive olmak yeterli mi?

 

Girişimci olmanın belirli adımları vardır. Elbette tek başına motivasyon içinizdeki girişimciyi keşfetmeniz ve başarılı olmanızı sağlamaz ama büyük ölçüde sizi ileriye taşır. İçinizdeki girişimciyi keşfetmek için öncelikle düşüncelerinizi değiştirmeniz gerekir. Birçok insan bu işi yapamayacağını başarılı olamayacağını düşündüğü için hem hayallerinden hem kendinden vazgeçiyor. Bunu yapmak yerine kendinize ve yapacağının işe inanmalısınız. Denemek size hiçbir şey kaybettirmez. Deneyin, bu işin aslında göründüğü kadar zor olmadığını, hatta her açıdan sizin için daha iyi olduğunu fark edeceksiniz.

Denediğinizde gerçekten yapamasanız bile ki bu çok düşük bir ihtimaldir, en azından kendinize keşke deneseydim demeyeceksiniz. Denedim ama başarılı olamadım diyeceksiniz. Şimdi oturun ve sesli bir şekilde düşünün veya bir kağıda bu işin artılarını ve eksilerini yazın. Artıların çok daha fazla olduğunu göreceksiniz.

İçinizde bir yerlerde bir girişimci yatıyor. Ufak bir motivasyon dahi bu keşfe çıkmanızı başlatabilir. Keşif devam ettikçe aslında bu ruha ne kadar çok sahip olduğunuzu göreceksiniz.

İçinizdeki girişimciyi keşfetmek için bir yol haritasına ihtiyacınız olacak, sitemizdeki diğer yazıları okuyarak sizi nelerin motive ettiğini, başarılı girişimciliğin sırlarını öğrenebilirsiniz. Daha fazla motivasyon kaynağı arıyorsanız yazımızı mutlaka okumalısınız.