Harekete geçmek anlamına gelen startup, ihtiyaçlara net cevaplar verebilen yeni girişimler anlamını da taşımaktadır. Ortada hiçbir şey yokken bile eğer bir fikriniz varsa ve fikriniz bir ihtiyacı karşılıyor, gelecek vaat ediyor ise startup’a adım adım ilerliyorsunuz demektir. Maaş ve sosyal haklar, iş güvenliği ve iş-yaşam dengesi çoğu iş arayan için listenin başında yer almaktadır. Kariyer gelişimi ve güçlü liderlik de önemlidir. Ayrıca kuşak eğilimleri farklı öncelikleri ortaya koymaktadır. X kuşağı için kariyer ve performans neredeyse her şeyden önemlidir. Y kuşağı için ise şirket kültürü, büyüme potansiyeli ve iş-yaşam dengesi önceliklerin başında geliyor.

Peki startupların iş dünyasındaki yeri ve avantajları nelerdir? Yeni başlayanlara kariyer hedeflerinde ne gibi şeyler kazandırmaktadır?

Önemli Bir Role Sahip Olmak

Bir şirket ofisinde çalışmak, özellikle kariyerinizin başlangıç aşamalarında, muhtemelen şirketin misyonu veya kazancını etkilemeyen bir tür iş yaparken sıkışıp kalacağınız anlamına gelir. Startup için ise durumlar daha farklı. Her startup çalışanı şirketin başarısı için çok önemlidir, bu nedenle yaptığınız iş önemli olacaktır.

Yeni Beceriler Edinmek

Startupların yeni işe alımlar için bütçelerinin küçük olması şaşırtıcı bir durum değildir. Bu, bir şirket ofisinde çalışırken alacağınız kadar para almamanız anlamına gelmesine rağmen, aynı zamanda çok değerli bir deneyim edineceğiniz anlamına gelir. Bir startup çalışanı olarak, iş tanımınızın dışında kalan birçok farklı görevi ve rolü üstlenmeniz istenecektir. Bu, fazladan stres ve uzun saatler anlamına gelse de, özgeçmişinizi uzun vadede geliştirmek için yeni beceriler ekleyeceğiniz anlamına gelir.

Girişimcilik Ruhunuzu Güçlendirir

Bir gün kendi şirketinizi kurmayı mı hayal ediyorsunuz? Startupta çalışmak, hedefinize bir adım daha yaklaşmanız için ihtiyaç duyduğunuz deneyim olabilir. Startup çalışanları birlikte çok çalıştıkları için, kararların nasıl alındığını, müşteri ilişkilerinin nasıl büyüdüğünü ve günlük iş konularının nasıl ele alındığını yakından tecrübe etmiş olacaksınız. Sadece bu da değil, ofiste her gün hissedeceğiniz olumlu enerji bulaşıcı hale gelecek ve size kendi başınıza çıkmak için ihtiyacınız olan ekstra gücü sağlayacaktır.

İrtibat Ağınızı Genişletir

Şirket ofislerinde, işletmeler genellikle güvenilir bir müşteri tabanının varlığı ile ayakta kalırlar. Bu durum kesinlikle startuplar için geçerli değildir. Startup çalışanları, iş dünyasının büyüme aşamasının bir parçası olur ve iş adına yeni müşterilerle ve kişilerle bağlantı kurup görüşmeleri beklenir. Peki bunun sizin için anlamı nedir? İşinizin gelişmesine ve büyümesine yardımcı olurken aynı zamanda irtibat ağınızı genişletme fırsatı yakalayacaksınız.

Bilginin potansiyel güç olduğu dünyada, asıl kişisel güç harekete geçme ve fikirlerimizi hayata geçirme yetisidir. Bu sebepten dolayı kişisel gücümüzü ve bilgilerimizi ortaya koymaktan çekinmemeliyiz. İyi bir girişimden sonra veya girişimle birlikte, inovatif düşünüp hayata geçirebiliyorsak işte o zaman startup’ı başlattık demektir!