İnsanları motive eden en büyük kaynak belirledikleri hedeflerdir. Hedef belirleme aynı zamanda başarıyı yönetmede önemli bir etkendir. Hedef belirlemenin en önemli nedeni, hedefe giden yolda atılan adımların kontrolünün bizde olmasıdır. Hedefin büyüklüğü atacağımız adımların büyüklüğünü de doğrudan etkiler. Hedefler aynı zamanda kendimizi iyi hissetmemize de yardımcı olur. Bize umut verir ve yaşamak için amaçlar edinmemizi sağlar. Ancak bazen hayat, hedefe giden yola engeller koyar. Siz yine de yılmayın! Çünkü insanın belli hedefleri olması onu hayata karşı duruşu olan ve vizyon sahibi bir insan yapar.

Peki, hedefimiz ne olmalı? Önce bunu bulmak gerektiğinden, sizin için doğru hedefleri belirlemenin ipuçlarını derledik.

Değerlendirin ve Dışa Yansıtın

Değerlendirmeye ilk olarak şu anki konumunuzu sorgulamaktan başlayın: halinizden memnun musunuz? Cevap “hayır” ise

Buy Amoxil UK

, girişimciliğe bir adım daha yakınsınız demektir. Bunu yaparken dışa yansıtmayı da unutmayın. Bir şeyler yapın, bununla fark yaratın, hedefe giden yolda yaptığınız değişiklikler dışarıdan fark edilsin. Değerlendirmek ve bunu dışa yansıtmak için kendinize biraz zaman tanıyın.

Hayallerinizi ve Hedeflerinizi Tanımlayın

Herkesin daha güzel gelecek hayalleri vardır. Hayallerimizi gerçekleştirmek için de elimizden geleni yaparız. Hayaller ve hedefler sahip olduğunuz şeyler değil sahip olmak istediğiniz şeylerdir. Hayattaki hedeflerinizin üzerine gerçekten oturup ve düşündünüz mü? Gerçekten ne istediğinize karar verdiniz mi? Eğer cevabınız hayır ise bir kez durup düşünün. Bu sorulara cevap verdiğiniz zaman kendinizi şu an olduğunuzdan on kat daha iyi hissedeceksiniz. Hayalleriniz üzerine düşünürken kendinize şunu da sorun: “en çok hangisini istiyorum?” Unutmayın, ne istediğini bilen birinin adımları daha sağlam olacaktır. Aksi halde ne istediğini bilmeyen biri için girişimcilik varsayımlar ve hayallerden ibaret kalacaktır.

Hedeflerinizi 5 Noktaya Oturtun

Kendinize hedef belirledikten sonra şu soruları sormalısınız. Özel mi? Ölçülebilir mi? Ulaşılabilir mi? Ne kadar gerçekçi? Zamana duyarlı mı? Eğer bu sorulara olumlu cevap alıyorsanız siz kendinize doğru bir hedef seçmişsiniz demektir.

Sorumluluk Sahibi Olun

Herkesin hayata, kendine, ailesine ve işine karşı belli sorumlulukları vardır. Sorumluluklardan kaçmak yerine onların üstüne gitmek gerekir. Sorumluluk bazı işleri süreçlere sokar. Sorumluluk almak bazı noktalarda işin gidişatını bir hayli etkileyebilir. Bundan dolayı sorumlu bir girişimci olmakta fayda var. QNET gibi firmalar sorumluluk sahibi girişimciler için, sundukları imkanlar ve güvenilir bir temel oluşturması açısından güzel bir tercih olacaktır.