Eğer bir girişimciyseniz muhtemelen yoğun bir hayatınız vardır. Bu yoğun süreçte girişimcilerin en çok ihtiyaç duydukları şey kesinlikle motivasyondur. Motive olmuş bir girişimcinin başarı ve kazanç sağlayamama ihtimali oldukça düşüktür. Herkesin motivasyon kaynağı farklıdır. Bu yüzden kendi motivasyon kaynaklarınızı belirlemeniz lazım.

İş Tatmini

İşe öncelikle sizi motive eden şeylerin listesini çıkararak başlayın. Bu liste sayesinde her gün başka bir motivasyon kaynağını tüketerek sıkılmamış olursunuz. Tüm bunlara ek olarak geri bildirimlerden beslenin çünkü geri bildirimler girişimcinin motivasyon kaynağıdır. Şöyle ki örneğin QNET’in bağımsız temsilcilerinden birisiniz. Doğrudan satış, işinizin olmazsa olmazı olacak ve doğal olarak satış işlemini birebir müşteri ile yapacaksınız. Müşterilerden geri bildirimleri anlık aldığınız için bu geri bildirimler sizi motive eder. Ürettiğiniz/sunduğunuz ürünün ya da hizmetin insanlar tarafından kullanılması kadar keyif verici bir motivasyon yoktur.

İşin Gelişimi

Girişiminizin gelişimini kaydedebilirsiniz. Düşünsenize girişiminiz ilk başladığınız gibi değil. Arkanıza dönüp baktığınızda o aşamaları ve deyim yerindeyse adeta çocuğunuz gibi büyüttüğünüz girişiminizin gelişimini görmek yine ayrı bir motivasyon kaynağı olacaktır. Yine QNET üzerinden örnek vermek gerekirse; QNET Bağımsız Temsilcisi olarak satış yapmaya başladığınızdaki networkünüz ile aradan zaman geçtikten sonraki kazanç ve networkünüz arasındaki uyum sizi motive eder. Çünkü siz normalde mevcut networkünüzün farkındasınızdır. Bu işi yaptıkça potansiyel networklerinizi de keşfedip motive olurusunuz.

Çevre Faktörü

Çevreniz sizi motive eder. Çevrenizdeki insanlara (maddi/manevi) bir yarar sağlıyor olmanız veya onların yaptığınız iş ile ilgili olarak takdirini kazanmanız sizi mutlu edecek ve aslında sizin o işi yapmakla ne kadar doğru bir adım attığınızı anlamanızı sağlayacaktır.

Sıraladığımız üç motivasyon kaynağı işinizi ve çevrenizi gözlemleyerek rahatlıkla keşfedebileceğiniz kaynaklardır. Siz de işinizi yaparken bu motivasyon kaynaklarını denemeyi ihmal etmeyin.

Motivasyonunuzu nasıl artırabileceğinizi aktardık. Sizi başarıya götürecek teknikleri ise bir diğer yazımızda bulabilirsiniz.