Günümüzün hiç şüphesiz en gözde mesleklerinden biri girişimcilik. Birçok insanın girişim fikri var ve bu insanlar hayallerindeki girişimi hayata geçirmek istiyor. Sadece girişimci olmak istemekle iş bitmiyor maalesef. Girişimci olabilmeniz için belirli bir sermaye birikimine sahip olmalısınız ki bu sermaye sizin hayal ettiğiniz girişim fikri kadar büyük olabilir. Sermayeniz var diyelim, peki sadece bu yeterli mi? Tabii ki yeterli değil, kişisel olarak cesaretli ve fırsatları gören, çevresini tanıyan biri olmalısınız.

Gerçek bir girişimci kimsenin göremediği fırsatları görüp değerlendiren kişidir. Girişimcilik illa ki bir şirket kurmak demek değildir. Bağımsız girişimcilik kavramında kişiler hazır bir organizasyon içerisinde kendilerine yer bulur ve o organizasyonda kendi networkleri üzerinden girişimlerini yaparlar. QNET gibi şirketlerde bireyler bağımsız temsilci olabilir ve kendi hedeflerine istediği ölçüde ulaşabilir.

Girişimci kesinlikle hata yapmakta korkmamalıdır. Bir işi öğrenmenin en sağlam yolu hata yapmaktır. Hata yapmadan işi öğrenen kişi o işi tam anlamıyla öğrenmiş olmaz. Deneme yanılma yöntemi her işte etkili olduğu gibi girişimcilikte de oldukça etkilidir. Girişimci, insan faktörünü tanır ve bu faktörü nasıl kullanacağını iyi bilir. Çevresindeki networkü iyi kullanmasını bilir ve potansiyelini keşfeder. Girişimci kâr amacı güderken toplumsal faydayı ihmal etmez.

Bugün pek çok insan kendi işine sahip olmak istiyor, peki bu arzunun temelinde ne yatıyor olabilir? Aslında cevap oldukça basit, çünkü girişimcilik zor bir iştir. Herkesin girişimci olabileceğine gerçekten inanıyorum ancak birçok insanın buna sahip olmayı başarmak için yeterli zaman, enerji ve bağlılığı ortaya koymadığını düşünüyorum.”

Bu sözler girişimcilik denince akla ilk gelen isimlerden biri olan Robert Kiyosaki’ye ait. Kiyosaki açık bir şekilde herkesin karakterinin girişimci olamayacağını ortaya koyuyor ama bu, demek değildir ki karakteri girişimciliğe uygun olmayanlar girişimci olamaz. Girişimcilik tek tür bir şey değildir. Girişimciliğin en az tanımı kadar pek çok türü de vardır bunlardan mutlaka biri tam size göredir.

Girişimciliğin size göre olduğuna karar verdiyseniz sizi motive edecek bir yazı hazırladık. Okumak için tıklayın.