Bazı girişimciler karşılaştıkları sorunları nasıl aşarlar? Hedeflerine odaklanır, disiplinli çalışır ve fırsatını bulduklarında şirketler mi kurarlar? Dahice mi? Şans mı? Bazı gizli başarı formülleri mi var yoksa?

Cevabın çoğu motivasyonda yatıyor. Motivasyon, “bir şeyler yapma arzusu” olarak tanımlanmaktadır. Daha ayrıntılı bir tanım ise, motivasyonun “hedefe yönelik davranışları başlatan, yönlendiren ve sürdüren süreç” olduğunu söyler.

Neredeyse bütün günümüzü çalışarak, iş yerinde veya benzeri yerlerde geçiriyoruz. Haliyle iş yerimiz bir nevi evimiz oluyor. Evimizde huzurlu, mutlu olmak isteriz. Aynı durum işimiz için de geçerli. İyi hissettikçe, iyi işler çıkarırız. Motive olan çalışan, işe daha sıkı tutunur ve o işi sahiplenir. Motivasyon sayesinde işler daha sağlıklı ilerler ve marka tahmin edilenden fazla başarı elde eder. Hayatımızda motivasyon olmadan, başarı için çabalamak ve içsel mutluluk elde etmek zordur. Peki, iş hayatında bu kadar önemli olan motivasyon nasıl sağlanır, neler yapmak gerekir? İşte size motivasyonunuzu attıracak 7 ipucu.

1. Neden Bu İşe Başladığınızı Unutmayın; Her insan bu muazzam varoluş sorusuyla boğuşuyor: Neden buradayım? Amacım ne? Son birkaç bin yılda bu varoluşsal soruya kesin ve verilere dayalı bir cevap verilmeye çalışılmakla birlikte, en azından biz kendimiz için bir cevap seçebiliriz. Ve bu cevap, insanın varlığının amacının, yaşamın temel bir ilkesi olduğudur. Gerçekten yaşamak için neden yaşadığınızı bilmek zorundasınız. Öyleyse kaderinizi belirleyin. Amacınızı tanımlayın. Rotanızı çizin. Nedeninizi cevapladıktan sonra, sürekli motivasyon yolunda ilk kapıyı açmış olacaksınız.

2. Hedefleriniz İçin Ne Yapmanız Gerektiğini Bilin; Hayatta ne istediğinizi bildiğinizde, her gün hedefinize ulaşmak için ne yapmanız gerektiğini de bilirsiniz. Başarılı girişimcilerin ortak özelliği budur. Her gün işe önceden belirlenmiş bir dizi görev, amaç ve hedefle başlarlar. Ve bu başlangıç onları motive edip, işinde hep daha ileriye taşır. Siz de kendi hedefinize giderken ne yapmanız gerektiğiyle ilgili hazırlık yapın ve uygulayın.

3. Her Gün Zihinsel Olarak Hazırlanın; İşinizde o gün neler yapacağınız bilmek yeterli değildir. Kendi zihninizi ve ruhunuzu motive edici şeyler yapmanız da gerekir. Herkesin kendine göre yöntemleri vardır. Teknikler değişkendir, ancak prensip aynıdır: gününüze başlamadan önce zihinsel olarak hazırlık yapmak, gün boyunca işe motive olmanın anahtarıdır.

4. Disiplinli Çalışmayı Motivasyon İle Destekleyin; Gerçek şu ki, öz disiplin – irade – kas gibidir. Ve tüm kaslar gibi, irade de aşırı kullanımda yorulabilir. Tek başına disiplin sizi başarısızlığa uğratır, çünkü beraberinde kontrolsüz hırsı da getirir. Ancak derin ve temelli bir motivasyon sizi ileriye taşır. Çabalarınızı geliştirmek için öz disiplininizi (hırsınızı) kullanabilirsiniz. Ama tek güvenceniz bu olmasın.

5. Kendi Kurallarınız Olsun; Kendini motive edebilen bir kişi, yaşamı için kendi kurallarını oluşturma cesaretine sahiptir. Aynı zamanda, insanoğlu her daim diğer insanlar, gruplar, alt kültürler ve dış güçlerle çevrilidir. Bu gruplar doğal olarak, kişinin kendini algılamasını, hedeflerini, vizyonunu ve hayallerini etkileyecektir. Yine de bu dış baskıların üstüne çıkıp, kendi yaşam rehberini yaratabilen biri muazzam yüksek motivasyon elde edecektir.

6. Hedeflerinizi Geliştirip Eğlenceli Hale Getirin; Kendini motive edebilen girişimcilerin bir diğer motivasyon kaynağı da hedeflerin gücünü kullanmaktır. Hedef belirlemek aklı daha verimli kullanmayı sağlıyor. Dünya markası haline gelmiş isimlerin işlerine bir bakın, içinde hep bir çılgınlık, eğlence, farklılık mevcuttur. Bu işinize olan tutkunuzu da arttırır.

7. Asla Amacınızı Unutmayın; Sadece bir hedef belirlemek, kendi kendinizi motive etmek için yeterli olmaz. Bu hedefleri her zaman aklınızda tutmalısınız. Hedeflerinizi her zaman zihninizin ön planında tutmak, motivasyonunuzu asla kaybetmemenizi sağlar.

Öz motivasyon, başarılı girişimcileri diğerlerinden ayıran temel güçlerden biridir. Yeteri kadar motive olduğunuzda hedeflerinize ulaşmak çok daha kolay olacaktır. Çünkü motivasyon beraberinde istikrar ve başarıyı da getirir. Umarız yazımız biraz olsun sizlere iyi gelmiştir. Sizi motive eden, sizin keşfettiğiniz şeyler nelerdir? Lütfen yorumlarda bahsedin.