Bir girişimcinin yapması gereken pek çok şeyden biri de okumaya fazlasıyla vakit ayırmaktır! Herhangi bir fikre sahip olmak, o fikre şekil vermek, eyleme dökmek, insanları harekete geçirmek, girişimci olmanın özelliklerinden sadece öne çıkanlardır. Hazırladığımız bu kitap listesinde yer alan eserlerle, yazarların gerçek hikayelerinden yararlanmak, tecrübelerinden faydalanmak, olaylara daha önce yaşamış kişilerin gözünden bakmak, bu detaylara sahip olup büyük resme odaklanmak, yeni girişimciler için paha biçilemez bir fırsattır.

 

İknanın Psikolojisi Robert B. Cialdini

Girişimciler için olmazsa olmaz yetenekler arasında ikna yer almaktadır. Bunun sebebi ise fikrin ortaya çıkışından uygulanışına, kurulmasından geliştirilmesine kadar her aşamasında ikna kabiliyetine ihtiyaç duymasıdır. Örnek vermek gerekirse; ilk olarak girişimcinin fikrini kabullendirmek için çevresini, daha sonra fikrini uygulamak için yatırımcıları, yapacağı pazarlama için şirketleri ve uygun fiyata ürün-hizmet almak için firmaları ikna etmesi gerekir. Robert Cialdini tarafından yazılan İknanın Psikolojisi kitabı ise sizlerin sadece girişim bölümündeki ikna kabiliyetinizi değil, günlük hayatınızın her alanındaki ikna yeteneğinizi de geliştirecektir.

 

Google Nasıl Yönetiliyor? Eric Schmidt & Jonathan Rosenberg

İnternet trafiğinin %82’sine hâkim olan, dünya ekonomisine yön veren ve yaptığı cirolar ile adından söz ettiren Google, merkez kampüste bulunan çimleri biçmek için de makine değil, keçi almayı tercih etmektedir. Görüp görebileceğiniz en renkli ofisleri üreten bir yandan da robot teknolojileri ile yakından ilgilenen Google şirketi mobil cihazların önemini de bilmeye devam ediyor. Dünyanın en iyi girişimleri arasında gösterilen Google, hiç şüphesiz birçok girişimci tarafından merak edilmektedir. Google şirketinin nasıl yönetildiğini ise Google’ın en önemli isimlerinden yani İcra Kurulu Başkanı Eric Schmidt ile Ürünlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Jonathan Rosenberg’ten öğrenebilirsiniz.

 

Neden Satın Alırız? Paco Underhill

Bir girişimci, esnaf ya da şirket sahibi olarak hiç bulunduğunuz kurumun bilgileri, yapısı, mağazanızdaki ürünler, vitrin şekli, ambalaj, raf, broşür, mağaza girişi, mağazanın bulunduğu konum ve giyinme kabinlerine kadar inceleme yaptınız mı? Muhtemelen bu kadar detaylı bir incelemeyi hiçbir girişimci yapmamakta ya da bu ufak detaylara dikkat etmemektedir. Ancak bu ufak detaylar bir müşterinin günlük hayatta yaptığı faaliyetleri, mağazanıza duyduğu ihtiyacı, mağazanıza geliş sürecini ve şeklini etkilemektedir. Sizler de ‘Neden Satın Alırız?’ kitabını okuyarak bir girişimcinin, esnafın ya da mağaza müdürünün yapması gerekenleri en ince detayına kadar öğrenebilirsiniz.

 

Büyüleme – Guy Kawasaki

Karşınızdaki insanı büyülemek ve bunu yaparken de diğer araçları kullanmak nasıl olurdu? Özellikle girişimciler, başta yatırımcıları olmak üzere müşterilerini de etkilemek ve büyülemek ister. Ancak bu durum çok kolay olmamakla birlikte kişinin bilmesi gereken bazı detaylar bulunur. Bu kitap sayesinde teknolojiyi ve diğer araçları kullanarak; direnişi nasıl alt edebileceğinizi, karşınızdaki kişiyi etkilemeyi ve bu süreci kısaltmanın yollarını öğreneceksiniz.

 

Yalın Yeni Girişim Eric Ries

Eric Ries’e göre, girişimciliğin gelişimi ancak kişinin vizyon sahibi olması ve inovatif bir şekilde düşünmesi ile sağlanabilir. Girişimci kişi birbirinden farklı fonksiyonları, basit bir matematik sorusu gibi düşünmeli ve kısa süre içerisinde zorlu formüllerin içerisinden çıkmalıdır. Bu kitabı okuduktan sonra girişimcinin ne tür özelliklere sahip olması ve uygulaması gereken yöntemleri akıcı bir dille öğrenebilirsiniz.