Nasıl İyi Bir Ekip Kurarsınız?

Günlük iş hayatı öznel değerleri bünyesinde barındırsa da ciddi bir ekip çalışmasını da zorunlu hale getirir. Bu noktada iyi bir ekip kurmak hayati bir öneme sahiptir. Bu yazımızda size daha iyi bir ekip oluşturmak için neler yapmanız gerektiğini aktaracağız.

İhtiyaçları Keşfedin

Her işin doğasında belirli ihtiyaçlar vardır ve bu ihtiyaçlar yapılan işe göre değişiklik gösterir. Yaptığınız işi sistemli ve işleyen bir hale getirmek için karşılanması gereken ihtiyaçlarınızı keşfetmelisiniz. Örneğin; QNET Bağımsız Temsilcisi iseniz yaptığınız işin en önemli ihtiyaçları arasında pazarlama bilgisi ve ikna kabiliyeti yer almaktadır. Kuracağınız ekibin bu ihtiyaçlara karşılık verebilmesi sizin için oldukça önemlidir.

Yetecekleri Araştırın

Ekibinize katılacak insanları daha iyi tanımak sizin için oldukça büyük bir avantaj olacaktır. Bu tanıma sürecinde insanların yeteneklerini keşfetmeye odaklanın. Hangi konuda bilgi sahibiler ya da gelişim için potansiyel barındırıyorlar gibi… Ekibinize dahil olacak kişileri yeteneklerine uygun bir pozisyona getirmek iyi bir takım oluşturmanın en önemli adımıdır.

Eksikliklerin Farkına Varın ve Kapatın

İnsanların yetenekleri olduğu gibi eksikliklerinin de bulunması oldukça doğaldır. İlk adım olarak takım arkadaşının eksikliklerini bilmeniz ve bu eksikliğin işiniz için önemli olup olmadığını değerlendirmeniz gerekir. Eğer eksiklik işiniz için önemli bir yere sahipse o eksikliği gidermeye çalışmalısınız.

İletişimde Olun

Her başarılı işin temelinde başarılı bir iletişim yatar. Bu nedenle ekip arkadaşlarınızla kuracağınız iletişimin iyi olması için çabalayın. İletişim kanallarını çoğaltmak ve ulaşılabilir olmak bu konuda size önemli avantajlar kazandıracaktır.

Yukarıda sıraladığımız maddeleri hayata geçirmek size iyi bir ekibe sahip olmanın kapılarını aralayacaktır. İyi bir ekip çalışması ise beraberinde başarıyı getirecektir.

Başarı üzerine yazdığımız yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.