Belki de çoğu Network Marketing çalışanının günlük olarak uğraştığı en büyük mücadele zamanlarını etkili bir şekilde kullanmaktır. Bu sektör çalışanlarının da günlük işleri ve aile hayatı vardır. İşyerindeki uzun bir günün ardından eve döndüklerinde, aileleriyle akşam yemeği yediklerinde, ev ödevlerinde çocuklarına yardım ettikleri ve en sevdikleri televizyon programını izledikleri zaman işleri için yeteri kadar zaman kalmayabiliyor. Peki bu gibi durumlarda ne yapılması gerekiyor? Zamanı daha verimli kullanmanın yöntemleri nelerdir?

Gününüzü planlayın

Yapmanız gereken ilk şey, gününüzü planlamaya yardımcı olacak bir ajanda almaktır. Böylece zamanınızı çok rahat bir şekilde planlayabilirsiniz. Bu yöntemle aileniz için, işiniz için ve hatta hobileriniz için günlerinizi ve saatlerinizi düzenli bir şekilde planlayabilirsiniz. Böylece planlama yapmanın aslında işiniz için ne kadar etkili olduğunu fark edeceksiniz. Bir ajanda ile günlerinizi planladığınızda odağınızı ne zaman hangi konu üzerine yoğunlaştırmanız gerektiğini göreceksiniz. Bu bilinç, size özgüven de sağlayacaktır.

45/10/5 Kuralı

45/10/5 kuralını daha önce duydunuz mu? İş dünyasında zamanı etkili kullanmanın en iyi yöntemlerinden bir tanesi bu kuraldır. 45 dakika boyunca kesintisiz bir şekilde çalışın. Bu, internetinizi kapattığınızı, cep telefonunuzu elinizden bıraktığınız anlamına gelir. Bu süre zarfında herhangi birinin işinizi engellemesine izin vermeyin. 45 dakikalık çalışmayı tamamladığınızda, sonraki 10 dakikanızı kendinize ayırın işten uzaklaşın. Rahatlayın ve eğlenin. Bu on dakika dolduğunda, sonraki beş dakikayı bir sonraki saatinizi planlayarak geçirin. Önümüzdeki 45 dakikalık çalışma süresinde tam olarak ne yapacağınızı yazın. Dakikalarınızı parçaya ayırın. Öncelikli bir kontrol listeniz olsun. Bu yöntem pazarlama ağı çalışanlarının daha üretken olmasını sağlamak için en etkili yollardan bir tanesidir.

Zamanınızı Yönetmeye Engel Olan Durumlardan Kurtulmak

Etkili bir zaman yönetimi için gerekli olanların yanında, kendinizde engel teşkil eden durumlar vardır. Bu durumlardan kurtularak veya onararak, zamanınıza hükmetmek için adım atmış olursunuz.

Mükemmeliyetçilik
Gerçekçi olmanız lazım, hassas ve mükemmel olmasını istediğiniz durum zamanınızın boşa geçmiş olmasına neden olabilir.

Erteleme
Etkili zaman yönetimi için tehlikeli olan bu davranış, gündelik hayatınızda ki ertelediklerinizle başlar ve ardı sıra gelen artçı şoklarla yoluna devam edecektir.

Aşırı Güven
İşi yapabileceğinize inanmak işin yarısını bitirmeniz anlamına gelebilir. Her inandığınız ya da tek başına altından kalkabileceğinizi sandığınız ama yapamadığınız işler, zamanınızla ilgili tamir edilemeyecek hatalara sebep olabilir.

Güvensizlik ve Kaygı
Yapılan işe “Nasıl olsa ben yapamıyorum bana vermezler” gibi düşünceler, boş bir kaygı ve güvensizlik yaratarak zamanınızı kullanırken çelişkilere sebep olabilir.