Network Marketing, pek çok insanın yapabileceği bir iş olmasından dolayı günümüzün gözde sektörleri arasında gösterilmektedir. Herhangi bir patrona, belirli bir zaman aralığına ya da mekan kısıtlaması gibi bağlayıcılara gerek duymayan bir sektör olan Network Marketing, aynı zamanda iyi bir gelir kapısıdır. Müşteriden doğrudan geri bildirim alınması, bir sonraki ürün veya hizmetin üretilmesinde, firmayı doğrudan üretim konusuna yönlendirmekte ve rekabet avantajı sağlamaktadır.

Network Marketing’in kazanç konusunda çok fazla olumlu yönleri olduğu gibi kişi üzerindeki etkileri de oldukça fazladır.

Çalışma zamanları kişinin kendisine bağlı olduğu için  yarı zamanlı veya tam zamanlı olarak çalışabilir. Bilgi ve deneyim gerektirmeyen bir iştir. Kazançlar kişiye bağlı olup,kişi çalışmasına göre para kazanır: çok çalışırsa çok, az çalışırsa az. Kişinin kendi çevresiyle iş yapması durumu kolaylaştırmaktadır. Çünkü kapı kapı dolaşmaya veya tanımadığınız kişilerle temas kurmaya gerek kalmaz. Tanıdıklarınız ürünleri kullanır ve sizin tanımadıklarınıza tavsiye eder. Sınırlama yoktur. Kişinin vizyonunun gelişmesini sağlar. Ayrıca, üst düzey yöneticileriniz ve amirleriniz yoktur. Bu işte kararlarınızı kendiniz verirsiniz. Kiminle, nasıl, ne zaman çalışacağınız ve  ne kadar başarılı olacağınız size bağlıdır. Çünkü kendi imkanlarınızı araştırıyor, değişik şartlara ve olaylara kendinizi adapte ediyorsunuzdur.

Tüm bunlara ek olarak, bu sistemde networkünüzü genişletmek için sosyalleşmek son derece önemlidir. Siz ne kadar sosyal olursanız çevrenizle olan ilişkiniz de o derece iyi olur. İyi ilişkiler, iyi işleri  beraberinde getirir. Doğal olarak insanlar sizden ve sattığınız ürünlerden konuşup birbirlerine tavsiye edeceklerdir. Böylece networkünüzün genişlemesi hızlanmış olacaktır. Ayrıca sosyalleşmek size iş yapmaktan çok, arkadaş ortamında vakit geçiriyormuş hissi vereceğinden iş yapmanın stresini de azaltmış olursunuz.