Bir girişimcinin en temelde ihtiyaç duyduğu kriterlerden biri de özgüvendir. Özgüvene hayatınızın her alanında olduğu gibi girişimcilikte de ihtiyacınız vardır. Eğer özgüveniniz tam ise başarı da dahil olmak üzere kariyerinizde birçok kapı size açılacaktır. Bu yazımızda sizin için özgüveninizi artıracak taktiklere değineceğiz.

Kapasitenizi Keşfedin

Kendi kapasitenizi keşfedememeniz, hayatınızdaki en büyük eksiklerden biridir. Bunun sebebi kapasitenizin kendinize ne kadar güvenmeniz gerektiğini doğrudan ortaya koymasıdır. Kendinizi değerlendirme sürecinde eksikliklerinizi ya da iyi yönlerinizi daha rahat keşfedebilirsiniz. Bu keşif sayesinde eksiklikleriniz kapatma sürecine başlayabilir ve daha donanımlı bir insan haline gelirsiniz. Eksiklikleri ortadan kaldırmak ve daha donanımlı olmak ise özgüveninize doğrudan yansıyacaktır.

Olumlu Yönlerinize Odaklanın

Herkesin kendini geliştirdiği ve yetisinin güçlü olduğu bir alan mutlaka vardır. Becerilerinizin yoğun olduğu alanlar sizi motive eder ve özgüveninizi artırır. İnsanlar genelde başkalarının olumlu ve pozitif yönlerine odaklanır ama konu kendisine gelince ne yazık ki hep olumsuz yönlerine odaklanır. İşte tam da bu yüzden başkalarının değil kendi pozitif yönlerinize odaklanmalısınız.

Aşağılık Duygusuna Kapılmayın

Kendinizi başkalarından ne üstün görün ne de onlardan aşağı görün. Çünkü ikisi de size zarar verir. Kendinizi başkalarından üstün görmek özgüven değil egodur. Egosu yüksek bir insan her şeyi kendisinin doğru bildiğini, doğru yaptığını düşünür. Bu yüzden bildiği şeyler yanlış olsa bile doğru olduğunu düşünerek o yanlışın peşinden gider. Kendinizi başkalarından küçük görmek ise yerinizde saymanıza ve özgüveninizin giderek azalmasına neden olur. O yüzden kendinizi başkalarından düşük seviyede görmeyin. Aşağı görmeye devam ettiğiniz takdirde kendinize aslında var olmayan yeni engeller oluşturursunuz. Bu duygudan sıyrılmak ise otomatikman özgüveninizi yükseltecektir.

Özgüven Stabil Bir Duygu Değildir

Bazı insanlar özgüveni yüksek kişilerin her durumda ve ortamda öyle olduklarını düşünürler fakat durum öyle değildir. Özgüven dediğimiz duygu zamana, mekana ve içerisinde bulunulan duruma göre farklılık gösterir. Örneğin, alanında uzman bir mühendis kendi branşı ile ilgili bilgi birikimine sahipken bir doktorun bildiği bilgilere sahip değildir. Konu sağlıkla ilgili bir konu olduğunda derinlemesine bir sohbete mühendis dahil olamaz. Bu yüzden özgüvenin mekana ve konuya göre farklılık gösterdiğinin bilincinde olmak gerekir. Anlık olabilecek düşüşlerin geçici olduğunun farkında olmak kalıcı özgüven kayıplarının önüne geçecektir.

Kendinizi nasıl motive etmek istiyorsanız “Kendini Motive Etmenin 3 Yolu” yazımız ilginizi çekebilir.